Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi absolwenci szkół budowlanych są chętnie przyjmowani do pracy

Redakcja
Oni - świeżo upieczeni budowlańcy - najszybciej odnaleźli się na rynku pracy. Zaufali im przedsiębiorcy i pomógł "pośredniak”.

Jedną z form wsparcia jest dofinansowywanie przez "pośredniak" stanowisk pracy tworzonych w firmach specjalnie dla ludzi, którzy właśnie ukończyli szkoły.
Właściciele zakładów, którzy tworzyli miejsca pracy dla młodzieży mogli liczyć na dotacje w wysokości do 19,4 tysięcy złotych.
- Najczęściej o pieniądze na doposażenie miejsc pracy absolwentów ubiegały się firmy budowlane i handlowe - mówi Ireneusz Baranowski, wicedyrektor PUP. - Dzięki temu etaty "od ręki" znalazło 50 młodych ludzi.
Przedsiębiorstwa, które skorzystały z finansowej pomocy urzędu pracy, zostały zobowiązane do zatrudnienia młodych ludzi na minimum 2 lata.
Na jakie jeszcze wsparcie urzędu może liczyć młodzież, która ukończyła szkoły średnie i zawodowe, a nie posiada praktyki?
- Absolwenci najczęściej trafiają na staże albo zakładają swoje firmy - mówi Tomasz Pacuszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu.
Żeby takie formy pomocy mogły być realizowane, potrzebne są pieniądze. Grudziądzki PUP w drodze konkursu pozyskał na to z Funduszu Pracy 2,7 mln zł. Środków tych powinno wystarczyć na wsparcie zatrudnienia 250 absolwentów spośród wszystkich 580 zarejestrowanych.
Najwięcej, bo aż 150 uczniów, którzy ukończyli ostatnio szkoły ponadgimnazjalne "pośredniak" może wysłać na staże zawodowe.
- Stażyści są zatrudniani najczęściej jako operatorzy wprowadzania danych do komputerów, pracownicy administracyjni, sprzedawcy, szwaczki, magazynierzy... - wylicza wicedyrektor Baranowski.
Wynagrodzenie stażysty urząd pracy pokrywa w całości przez 12 miesięcy. Po tym okresie pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia na kolejny rok co najmniej jednego z dwóch przyjętych stażystów.
Absolwenci, którzy nie boją się ryzyka i mają pomysły na biznes, starają się otworzyć własne firmy. Urząd pracy oferuje im dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mogą one wynieść maksymalnie 19, 4 tys. zł. Pożyczki te są bezzwrotne, jeśli nowa firma utrzyma się na rynku przez minimum rok. O takie dofinansowania stara się już 22 tegorocznych absolwentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto