Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modułowa osada dla uchodźców z Ukrainy. Projekt stworzyli architekci z Politechniki Warszawskiej

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pxhere.com / zdjęcie ilustracyjne
Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej powstaje koncepcja osady modułowej dla ukraińskich uchodźców. Posłuży ona do opracowania ogólnych wytycznych i standardów dla tego typu zespołów mieszkaniowych. Projekt PW jako jedyny z Polski został wybrany do realizacji przez European Institute of Innovation and Technology Community New European Bauhaus. Szczegóły poniżej.

European Institute of Innovation and Technology (EIT) Community New European Bauhaus wybrał do realizacji projekt przygotowania koncepcji osady modułowej dla uchodźców z Ukrainy, który został opracowany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Na kilkaset zgłoszeń wybranych zostało 8 projektów do realizacji - w tym tylko ten jeden z Polski.

Koncepcja osady powstająca na PW posłuży do opracowania ogólnych wytycznych i standardów dla tego typu osad. Szacuje się, że około 11 milionów osób to uchodźcy wewnętrzni, którzy dotarli np. do Lwowa z innych obszarów Ukrainy. Oni szczególnie potrzebują mieszkań, ale nie tymczasowych, tylko takich, które będą mogły im służyć dłuższy czas.

W przypadku podobnych osiedli dla uchodźców średni czas zamieszkiwania to około 17 lat, czyli okres dorastania. Z tego powodu zasadniczo jesteśmy przeciwni tymczasowym rozwiązaniom. Miejsce zamieszkania to przecież nie tylko dach nad głową. Równie ważna jest możliwość realizacji innych potrzeb - bezpieczeństwa, przynależności i tożsamości. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim standardzie i energooszczędności - powiedziała prof. Anna Maria Wierzbicka z Wydziału Architektury PW, która kieruje pracami projektowymi.

Projekt zakłada przygotowanie mieszkań z infrastrukturą dla około 3,5 tysiąca osób
Projekt zakłada przygotowanie mieszkań z infrastrukturą dla około 3,5 tysiąca osóbmat. pras.

Jak podkreśliła, w ramach koncepcji powstaną projekty segmentów w systemie modułowym dla rodzin o różnej liczbie członków. Dodatkowo będzie je można wtórnie łączyć i dzielić. Opracowane zostaną warianty zestawień segmentów w postaci kwartałów zabudowy. Z kolei w skali makro powstanie zespół mieszkaniowy dla około 3,5 tysiąca osób. Propozycje mają zapewnić odpowiedni standard życia, niezbędną infrastrukturę społeczną oraz ekologiczne rozwiązania.

W prace zaangażowana zostanie społeczność akademicka z Polski i Ukrainy oraz sami uchodźcy, którzy przyjechali do Polski. Z Wydziału Architektury PW w projekcie uczestniczą: prof. Anna Maria Wierzbicka, dr hab. inż. arch. Yuriy Kryvoruchko (prof. wizytujący z Politechniki Lwowskiej), dr inż. arch. Paweł Trębacz, dr inż. arch. Renata Jóźwik oraz mgr inż. arch. Magdalena Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto