Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mróz w Warszawie. Pogoda spowodowała ogromne utrudnienia na kolei. Miasto walczy ze skutkami niskich temperatur

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Utrudnienia od samego rana odczuwalne są m.in. na kolei, gdzie odwołano część kursów, a niektóre pociągi są opóźnione.
Utrudnienia od samego rana odczuwalne są m.in. na kolei, gdzie odwołano część kursów, a niektóre pociągi są opóźnione. mat. prasowe
Zima w Warszawie daje się we znaki. W stolicy we wtorek od rana odczuwalne są problemy komunikacyjne spowodowane bardzo niskimi temperaturami. Występują utrudnienia w kursowaniu pociągów KM i SKM.

W Polsce od kilku dni notuje się rekordowo niskie temperatury, zima zawitała do naszego kraju na poważnie. W Warszawie we wtorek, 9 stycznia br. rano termometry pokazały -14 stopni. Taka pogoda wpłynęła na szereg utrudnień w mieście. Z czym musza mierzyć się mieszkańcy stolicy?

Mróz w Warszawie. Utrudnienia na kolei

Utrudnienia od samego rana odczuwalne są m.in. na kolei, gdzie odwołano część kursów, a niektóre pociągi są opóźnione.

„Z powodu złych warunków pogodowych występują utrudnienia w kursowaniu pociągów KM w ramach Warszawskiego Węzła Komunikacyjnego. Mogą występować opóźnienia, odwołania i relacje skrócone pociągów KM” – informuje Warszawski Transport Publiczny.

Od 07:00 do odwołania wprowadzono wzajemne honorowanie biletów we wszystkich pojazdach WTP w 1 i 2 strefie. Informacje o aktualnych utrudnieniach i opóźnieniach można znaleźć na portalu pasażera PKP PLK. To jednak nie koniec. Tuż po godz. 5.00 rano, Warszawski Transport Publiczny powiadomił także o utrudnieniach w kursowaniu linii S4.

„Z przyczyn technicznych do odwołania występują utrudnienia w kursowaniu linii S4. Możliwe opóźnienia oraz odwołania kursów” – czytamy.

Problemy widoczne są też w kursowaniu kilku linii SKM.

Z powodu awarii taboru, pociąg SKM:

  • linii S40 nr 10803 z przystanku Warszawa Rakowiec (odjazd o godz. 5:46) do stacji Piaseczno jest opóźniony o około 60 minut i został odwołany na odcinku Warszawa Okęcie - Piaseczno,
  • linii S4 nr 97304/5 ze stacji Piaseczno (odjazd o godz. 6:21) do stacji Zegrze Południowe został odwołany na odcinku Piaseczno - Warszawa Okęcie.

Mróz w Warszawie. Czy są awarie sieci ciepłowniczych?

Niejednokrotnie w ubiegłych latach z powodu trudnych warunków atmosferycznych w Warszawie występowały problemy z siecią ciepłowniczą.

- W tej chwili nie ma żadnych problemów z siecią ciepłowniczą w Warszawie. W czasie mrozów jesteśmy przygotowani. Mamy inteligentny system zarządzania, więc na bieżąco widzimy ewentualne awarie. Ze względu na mrozy zwiększyliśmy liczbę pracowników w terenie, tak żeby mogli jak najszybciej dotrzeć na miejsce ewentualnej awarii - tłumaczy nam Aleksandra Żurada z Veolii, która zarządza siecią ciepłowniczą w Warszawie.

Pogoda jest przyczyną także problemów w kursowaniu pociągów dalekobieżnych w całej Polsce. We wtorek rano skład relacji Kołobrzeg-Kraków Główny opóźniony był o 349 minut.

Mróz w Warszawie. Pogoda spowodowała ogromne utrudnienia na kolei
Utrudnienia od samego rana odczuwalne są m.in. na kolei, gdzie odwołano część kursów, a niektóre pociągi są opóźnione. PKP

Nasz reporter Krzysztof Jedynak zapytał w czasie wtorkowej konferencji prasowej prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o to, jak miasto jest przygotowane na tak ekstremalne temperatury.

- Miasto oczywiście działa. Dawno nie mieliśmy takich niskich temperatur. Przede wszystkim apeluję, żeby być czujnym, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby w kryzysie bezdomności. Żeby natychmiast informować miasto, jeśli państwo takie osoby spostrzeżecie. Działa osiemnaście schronisk, a także specjalne noclegownie miasta, choćby na ulicy Myśliborskiej czy Kaczorowej. Współpracujemy również z Caritasem jeśli chodzi o nocleg i zapewnienie posiłku osobom w kryzysie bezdomności. Nasi street workerzy są na ulicach Warszawy, by przekonywać tych, którzy mają dzisiaj problem i potrzebują pomocy - powiedział nam Rafał Trzaskowski.

"Nie ma na ten moment sygnałów z miejskich placówek oświatowych albo ochrony zdrowia o problemach z ogrzewaniem czy innych (spowodowanych niskimi temperaturami" - przekazała nam w okolicach południa Monika Beuth, rzeczniczka prasowa ratusza.

"Straż Miejska zintensyfikowała działania"

Jak podał nam stołeczny ratusz, z chwilą nadejścia zimy Straż Miejska Warszawy zintensyfikowała działania mające na celu kontrolę miejsc, gdzie przebywają osoby będące w kryzysie bezdomności, a także miejsc, w których takie osoby mogą się znajdować.

Z chwilą spadku temperatur zdecydowanie wzrosła liczba kontroli takich miejsc, zwłaszcza w godzinach nocnych, kiedy osoby bez dachu nad głową szukają schronienia, aby przetrwać noc. Nasze działania pomocowe podejmowane są także przez Uliczny Patrol Medyczny, który co najmniej odwiedza osoby w kryzysie bezdomności w różnych dzielnicach stolicy. Strażnicy miejscy, którzy są ratownikami medycznymi lub ratownikami kwalifikowanej pierwszej pomocy, otaczają opieką chorych, opatrują im rany i owrzodzenia.

W chwili kontaktu z takimi osobami strażnicy nakłaniają je do tego, aby skorzystały z pomocy instytucjonalnej niesionej przez konkretne podmioty, przekazują informacje o adresach, gdzie szukać pomocy i wsparcia, proponują także pomoc w transporcie do noclegowni. Każdego dnia strażnicy miejscy przewożą do noclegowni po kilka osób będących w kryzysie bezdomności, dbając o ich bezpieczeństwo i zapewnienie im choćby tymczasowego schronienia. W nocy z 8 na 9 stycznia br. funkcjonariusze przewieźli do noclegowni 8 osób.

Ponadto strażnicy zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości, które są narażone na działanie niskich temperatur.

"Zwracamy też uwagę, że we współpracy z Caritas Polska prowadzimy akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego". W ramach tej inicjatywy strażnicy miejscy dostarczają ciepłą i pożywną zupę do miejsc, gdzie przebywają osoby bez domu. To wspólne przedsięwzięcie ma na celu wsparcie najbardziej potrzebujących poprzez zapewnienie im posiłku w trudnych warunkach atmosferycznych" - wyjaśniła Monika Beuth.

Trzeba podkreślić, że w okresie zimowym działania strażników obejmują także kontrolę ciągów komunikacyjnych pieszych pod kątem śliskości oraz regularne sprawdzanie, czy na budynkach nie powstają nawisy śnieżne lub lodowe (szczególnie nad ciągami komunikacyjnymi), które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób. Strażnicy zabezpieczają takie miejsca, a informacja o niebezpieczeństwie niezwłocznie przekazywana jest do właścicieli lub zarządców nieruchomości, którzy mają obowiązek usunąć zagrożenie.​

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto