Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muranów zostanie zabytkiem? Konserwator zaczął procedurę. Zakaz prac na tym terenie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Muranów miał być pomnikiem historii.
Muranów miał być pomnikiem historii. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Muranów będzie zabytkiem? - Wszcząłem z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków osiedla Muranów Południowy - poinformował konserwator zabytków. Od lat walczyli o to mieszkańcy, a także władze samorządowe.

Muranów Południowy stanie się zabytkiem? Prof. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków, zaczął procedurę. - Wszcząłem z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego osiedla Muranów Południowy - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Jak pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku, o wpis osiedla do rejestru wnioskowały władze dzielnicy Wola, Stołeczny Konserwator Zabytków, a także organizacje społeczne i osoby prywatne. - Złożone przez społeczników dokumenty, w tym przez fundację "Jeden Muranów" nie były kompletne, dlatego też postepowanie zostało wszczęte przez organ z urzędu. Do momentu wszczęcia postępowania dokumenty nie zostały uzupełnione. MWKZ chciałby chronić zabytki Muranowa, dlatego też organ zwrócił się wcześniej z pisemnym zapytaniem do wszystkich wnioskodawców o wskazanie zagrożeń dla tego terenu - wyjaśnił konserwator.

Muranów jako całość zostanie zabytkiem? Tego chcą władze Wol...

Lewicki zaznaczył, że obecnie Muranów znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, co oznacza, że większe prace remontowe i budowlane (działania w obrębie zabytku w oparciu o zapisy ustawy prawo budowlane) i tak muszą uzyskać wcześniej zgodę konserwatora zabytków. - Do czasu zakończenia procedury wpisu do rejestru osiedle będzie pod tzw. ochroną tymczasową, czyli nie będzie możliwości uzgadniania żadnych prowadzonych na tym terenie prac. W przypadku wpisu zespołu budowlanego Muranowa, a więc dokonania wpisu obszarowego chronione byłyby wskazane przestrzenie między budynkami, tj. rozplanowanie określonych placów i ulic, wielkości placów, a także gabaryty, skala budynków - dodał.

Konserwator zaznaczył, że postępowanie określi zakres ochrony tego terenu. Już wcześniej MWKZ wystąpił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o specjalistyczną opinię określającą najbardziej właściwą formę ochrony osiedla Muranów Południowy.

Historia Muranowa

Muranów jaki znamy dzisiaj prawie w całości powstał na zgliszczach starej Warszawy. Przed wojną w tym miejscu mieściła się tzw. dzielnica północna zwana też potocznie żydowską czy "nalewkami" od jej głównej ulicy. Formalnie nie była to odrębna jednostka administracyjna, ale często mieszkańcy tak ją traktowali. Wynikało to z jej specyfiki. Zamieszkiwana była głównie przez ludność żydowską - kupców czy rzemieślników.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Była bardzo gęsto zabudowana i niestety w związku z tym łatwo rozprzestrzeniały się tu chociażby choroby. Nie wszystkie budynki miały kanalizacje czy wodę. W swojej książce "Najlepsze miasto świata" Grzegorz Piątek wspomina, że choć mało kto mówił o tym na głos to urbaniści i architekci chcieli zmienić ten rejon Warszawy. Uczynić go bardziej dostępnym, zwiększyć przestrzenie. Niestety okazało się to możliwe w skutek olbrzymiej tragedii jaką była II wojna światowa i likwidacja getta warszawskiego utworzonego na jej terenie.

Powstałe w latach 1949 - 1956 osiedle mieszkaniowe, zostało zaprojektowane przez prof. Bohdana Lacherta. Jednego z ważniejszych twórców architektury awangardowej. Idea zakładała pozostawienie gruzów warszawskiego getta i wzniesieniu na nich zespołów budynków sytuowanych w luźnej modernistycznej zabudowie. Obszar nowo projektowanego osiedla obejmował 57 ha i miał w pełni zaspokoić potrzeby życiowe przyszłych lokatorów. Na jego terenie miały się znajdować trzy szkoły, osiem przedszkoli, pięć żłobków, jedna przychodnia i siedemdziesiąt osiem lokali handlowo-usługowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Źródło: PAP / naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto