Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Murzynka" w Kordegardzie. Wystawili obraz, który zaginął w czasie wojny

ap
"Murzynka" w Kordegardzie. Wystawili obraz, który zaginął w czasie wojny
"Murzynka" w Kordegardzie. Wystawili obraz, który zaginął w czasie wojny facebook.com/Kordegarda
"Murzynka", obraz zrabowany w trakcie II wojny światowej, zostanie pokazana w Kordegardzie. Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-19:00.

"Murzynka" w Kordegardzie. Wystawili obraz, który zaginął w czasie wojny

Od 24 lutego do 13 marca w warszawskiej Galerii Kordegarda trwać będzie druga wystawa z cyklu "Utracone-Odzyskane". Tym razem można zobaczyć obraz, który został zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jego autorką jest Anna Bilińska-Bohdanowiczowa.

"Murzynka", bo o tym obrazie mowa, została namalowania w 1884 roku. Cztery lata później trafił na wystawy w Paryżu i w Londynie. Udało się to ustalić na podstawie recenzji prasowych z tamtego okresu.

W latach 20. dzieło trafiło do rąk warszawskiego kolekcjonera sztuki Dominika Witke-Jeżewskiego. W 1933 roku przekazał on obraz, wraz ze 128 innymi dziełami, w depozyt Muzeum Narodowemu w Warszawie. Sześć lat późnie muzeum wykupiło "Murzynkę" z depozytu za 700 zł.

W czasie działań wojennych obraz, podobnie jak wiele innych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego, został zrabowany i wywieziony do Niemiec. "Murzynki" nie udało się jednak odnaleźć w ramach akcji rewindykacyjnej, która prowadzona była od 1945 do 1949 roku.

W odnalezieniu obrazu pomogła zachowania w Muzeum Narodowym dokumentacja fotograficzna. Obraz wymieniony został w katalogu strat wojennych obok innej pracy Bilińskiej - zatytułowanej "Włoszka". Ujawniono go w 2011 roku na aukcji dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie. Dzieło było perłą całej aukcji, zostało też umieszczone na okładce katalogu. Według informacji pochodzących z berlińskiego Domu Aukcyjnego, obraz w 1953 roku został kupiony w jednym z monachijskich antykwariatów i trafił do Muzeum Georga Schäfera w Schweinfurtcie. Sześćdziesiąt lat później "Murzynka" została wystawiona na sprzedaż", a odpowiednie instytucje w Polsce, które mogłyby być zainteresowane jej kupnem, zostały o tym fakcie poinformowane.

Czytaj też: "Opera od stóp do stóp". Wystawa w Teatrze Wielkim, podczas której... naprawią Ci buty

Odzyskanie "Murzynki" stało się możliwe, dzięki pomocy i zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. To właśnie finansowe wsparcie fundacji umożliwiło wypłatę dotychczasowemu właścicielowi obrazu rekompensaty, a ugoda zawarta w 2011 roku umożliwiła powrót dzieła do Polski. "Murzynka" oficjalnie znalazła się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego 21 marca 2012 roku.

Wystawą, którą możemy oglądać w Galerii Kordegarda, Narodowe Centrum Kultury chciałoby przybliżyć twórczość Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, która obok Olgi Boznańskiej uchodzi za jedną z najbardziej utalentowanych polskich malarek. Bilińska-Bohdanowiczowa zaliczana jest do grona pierwszych artystek, które uzyskały wykształcenie akademickie i świadomie oraz z uporem dążyły do uznania równych praw w zawodzie artysty.

Wernisaż wystawy obrazu pt. ,,Murzynka" z cyklu ',,Utracone-Odzyskane" z udziałem profesora Piotra Glińskiego.fot.Justyna Kadłubiska-Duthel

Posted by Kordegarda on 24 luty 2016



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto