Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich zaczyna działać w kwietniu

Maciej Stempurski
Premiera filmu, koncert i debata historyczna to tylko niektóre punkty programu kwietniowej inauguracji działalności Muzeum Historii Żydów Polskich. W weekend 20 i 21 dni otwarte w placówce.

Zakończyła się budowa imponującego gmachu MHŻP na Muranowie, po odbiorach technicznych zaczną się prace przy głównej, stałej wystawie. Potrwa to prawie rok i gotową ekspozycję będzie można podziwiać od początku 2014 roku. Wtedy też nastąpi huczne otwarcie placówki.
Ale muzeum zacznie funkcjonować już za dwa miesiące.
- 19 kwietnie, po oficjalnych obchodach rocznicy rozpoczęcia powstania w Gettcie Warszawskim, goście spod pomnika przejdą do naszego budynku. Później do środka wejdą pierwsi zwiedzający - mówi Nitzan Reisner z Muzeum. - To będzie oficjalne rozpoczęcie naszej działalności.

Nowe logo MHŻP

A na weekend 20-21 kwietnia ekipa placówki przygotowała niespodziankę dla mieszkańców stolicy - dni otwarte w Muzeum. Każdy będzie mógł za darmo wejść do środka i zobaczyć efekty sześcioletnich prac, w tym słynne już wejście i hol w formie wielkiej szczeliny.
- Mamy nadzieję, że przyjdzie nas odwiedzić co najmniej tyle samo ludzi, co na otwarcie Centrum Nauki Kopernik - zaprasza Reisner .
Na kwietniowy weekend przygotowano wiele atrakcji.
W sobotę odbędzie się prapremiera najnowszego filmu znakomitej reportażystki Agnieszki Arnold "Kazik niepokonany" i spotkanie z bohaterem tego dokumentu. To Symcha Ratajzer-Rotem ps. Kazik - jeden z ostatnich żyjących uczestników powstania w gettcie.
Dzień później, w niedzielę 21 kwietnia, odbędzie się debata historyczna a także rajd rowerowy śladami walk powstańców. A wieczorem gratka dla miłośników muzyki żydowskiej i jazzu - koncert zespołu Wojciech Mazolewski Bund Band.
Ten znakomity basista, jeden z najciekawszy polskich jazzmanów, lider Pink Freud, złożył muzyczny hołd zmarłemu w 2009 roku Markowi Edelmanowi, przedwojennemu członkowi Bundu, uczestnikowi powstania w getcie warszawskim. Opracował na nowo pieśni żydowskiej organizacji socjalistycznej tworząc porywający zestaw nowoczesnych, improwizowanych utworów.

Wygrak książkę

- A później zaczynamy normalnie działać i zapraszamy na czasowe wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spektakle, filmy - informuje Nitzan Reisner. - Chcemy, by Muzeum Historii Żydów Polskich cały czas żyło i stało się ważnym i atrakcyjnym miejscem w na kulturalnej mapie Warszawy.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto