Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wrześniowe imprezy

Wrzesień to miesiąc, w którym Muzeum Nadwiślańskie przygotowuje tradycyjnie imprezy cykliczne: Słowiańskie Babie Lato, Święto Jesieni czy Weekend dla Seniorów. Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach!

WYDARZENIA:
- 15 września / poniedziałek / godz. 16:00 / Szkolenie dla przewodników turystycznych / oddział Kamienica Celejowska i Gmach Główny Muzeum NadwiślańskiegoMuzeum Nadwiślańskie zaprasza przewodników i pilotów turystycznych na kolejne bezpłatne szkolenie. Tym razem będzie ono poświęcone trzem nowym wystawom czasowym, które zostaną otwarte w ramach Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (11-14 września). Szkolenie rozpocznie się w poniedziałek 15 września o godz. 16:00 w oddziale Kamienica Celejowska, gdzie zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede" i „Paula Modersohn-Becker i artyści z Worpswede. Rysunki i grafiki". Następnie przejdziemy do Gmachu Głównego przy Rynku 19, w którym objaśnimy założenia wystawy pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu".
- 27-28 września / sobota-niedziela / godz. 11:00-13:00 / Weekend dla SeniorówMuzeum Nadwiślańskie już po raz trzeci zaprasza na Weekend dla Seniorów. W pierwszą jesienną sobotę i niedzielę zapraszamy do zwiedzania ekspozycji kazimierskich oddziałów Muzeum oraz innych atrakcji miasteczka. Zwiedzanie, które poprowadzą wykwalifikowani przewodnicy z firmy Kazimierz-tour.pl, połączone zostanie z wycieczką czerwonymi Eko-busikami. Wszystkich chętnych zapraszamy 27 lub 28 września o godz. 11:00 na kazimierski Rynek, pod zabytkową studnię. Tam rozpocznie się wspólne odkrywanie tajemnic miasteczka. Udział w Weekendzie dla Seniorów jest bezpłatny.
- 28 września / niedziela / godz. 10:30-16:00 / 16. Święto Jesieni / oddział Muzeum PrzyrodniczeMuzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają w niedzielę 28 września 2014 r. na 16. Święto Jesieni. Towarzyszyć mu będzie plenerowa wystawa zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów", na której ponad stu wystawców zaprezentuje warzywa, owoce, kwiaty, grzyby, a także miody, domowe przetwory i potrawy tradycyjnej kuchni. Zwiedzający będą mogli degustować i zakupić wszystkie te przysmaki. Będzie też okazja do posłuchania kapel z terenu Lubelszczyzny i zapoznania się z wyrobami lokalnych twórców ludowych. Imprezie towarzyszyć będą także liczne konkursy oraz zwiedzanie oddziału Muzeum Przyrodnicze w promocyjnej cenie biletu. Dla najmłodszych uczestników przygotowany zostanie specjalny kącik do zabaw edukacyjnych. Zapraszamy serdecznie w godz. 10:30-16:00 na plac przy ulicy Puławskiej 54.
- 28 września / niedziela / godz. 17:00 / Niedziela Literacka / oddział Dom Marii i Jerzego KuncewiczówMuzeum Nadwiślańskie zaprasza 28 września o godz. 17:00 do oddziału Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Niedziele Literackie. Zostanie ono poświęcone 1. tomowi książki Thomasa Manna pt. „Józef i jego bracia" – jednej z najgłośniejszych powieści XX wieku. Dyskusję dotyczącą książki poprowadzi tradycyjnie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny, polecamy!
EDUKACJA:
- Oprowadzania tematyczne / 18, 20 i 25 września / godz. 10:30 / Gmach Główny Muzeum NadwiślańskiegoW okresie od 18 września do końca listopada zapraszamy w każdy czwartek oraz wybrane soboty na oprowadzania tematyczne dotyczące wystawy czasowej pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu". Spacery tematyczne, prowadzone przez edukatorów muzealnych, poświęcone będą historii i charakterowi poszczególnych kolonii reprezentowanych na wystawie oraz środowiskom artystycznym w nich działającym. Oprowadzanie wliczone jest w koszt biletu do Gmachu Głównego. Zapraszamy o godzinie 10:30.
WYSTAWY CZASOWE:
- „Miasto i oczy. Fotografie Menachema Kipnisa" / Hall Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego / do 2 listopada 2014Wystawa zdjęć Menachema Kipnisa (1878-1942) została otwarta w ramach 2. Pardes Festival– Spotkań z Kulturą Żydowską. Prezentuje 23 czarno-białe fotografie przedstawiające żydowski świat lat 20. i 30. XX w. Kipnis wykonywał je na zamówienie nowojorskiego dziennika „The Yiddish Forward" („Forwerts"). Znajdują się wśród nich zdjęcia z Kazimierza Dolnego, w tym portret żydowskiego przewoźnika przez Wisłę o imieniu Chaim. Fotografie pochodzą z kolekcji Rafaela Abramowicza, wieloletniego redaktora Działu Sztuki nowojorskiego pisma oraz z Archiwum Bundu, znajdujących się obecnie w YIVO w Nowym Jorku. Na wystawę w Muzeum Nadwiślańskim trafiły dzięki życzliwości Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
- „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki" / Muzeum Przyrodnicze / do 2 listopada 2014Przygotowana przez oddział Muzeum Przyrodnicze wystawa poświęcona jest fenomenowi ptasich wędrówek. Zwiedzający dowiadują się z niej m.in. dlaczego ptaki podejmują wędrówki, jak się do nich przygotowują, dokąd wędrują i na jakie przeszkody napotykają po drodze. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających wystawa została przedłużona do 2 listopada 2014 r. Zapraszamy codziennie w godz. 09:00-16:00.
- „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu" / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / do 30 listopada 2014Główną osią Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym (11-14 września) będą wystawy malarstwa, prezentowane zarówno w salach muzealnych, jak i w galeriach autorskich. To właśnie malarstwo stymulowało rozwój kolonii europejskich i budowało ich tożsamość artystyczną. Najważniejsza i największa wystawa będzie miała miejsce w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19. Zostanie uroczyście otwarta w czwartek 11 września o godz. 17:00. Przybliży współczesne środowiska artystyczne działające w Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem, ukraińskim Krzemieńcu i niemieckim Worpswede.
- „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede" / oddział Kamienica Celejowska / do 30 listopada 2014Wystawa, która uświetni kazimierski Festiwal Kolonii Artystycznych, poświęcona będzie twórczości Fritza Mackensena, Ottona Modersohna, Fritza Overbecka, Hansa am Ende i Heinricha Vogelera. W 1889 r. wspomniani malarze zaczęli osiedlać się w Worpswede, niewielkiej miejscowości położonej w okolicach Bremy. Tym samym założyli w niej – opartą na wspólnocie twórczej – kolonię artystyczną, która szybko zasłynęła z propagowania tzw. „Heimatkunst". Ich twórczość, skupiona przede wszystkim na malarstwie pejzażowym i przedstawianiu żmudnej pracy prostych ludzi, pozostaje w Polsce bardzo mało znana. Tym bardziej zapraszamy do oddziału Kamienica Celejowska w piątek 12 września o godz. 17:00 na wernisaż wystawy.
- „Paula Modersohn-Becker i artyści z Worpswede. Rysunki i grafiki z lat 1895-1906" / oddział Kamienica Celejowska / do 30 listopada 2014W ramach kazimierskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych (11-14 września) będziemy mieli okazję zapoznać się z twórczością wybitnej niemieckiej artystki Pauli Modersohn-Becker (1876-1907). Na wystawie prezentowanej w oddziale Kamienica Celejowska, której otwarcie nastąpi w piątek 12 września o godz. 17:00, zobaczymy rysunki i grafiki prekursorki niemieckiego modernizmu. Artystka była członkiem społeczności artystycznej najstarszej niemieckiej kolonii artystycznej w Worpswede, jednak wyróżniała się zdecydowanie osobowością twórczą. Malowała głównie postaci ludzkie, w typowej dla siebie stylistyce inspirowanej twórczością Cézanne'a i van Gogha, czym wyróżniała się na tle całej społeczności artystycznej, nastawionej przede wszystkim na malowanie miejscowego pejzażu.
- „Srebrne prezentacje": Dekoracja środka stołu / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / HallW kwietniu 2014 oddział Muzeum Sztuki Złotniczej rozpoczął cykl pokazów małych zespołów tematycznych zabytkowych sreber, zatytułowany „Srebrne prezentacje". Pokazywane są one w obszernej gablocie usytuowanej w hallu Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego. Pierwszym zespołem, jaki możemy podziwiać są elementy „środka stołu", czyli dekoracji którą dawnymi czasy ozdabiano centrum biesiadnego stołu wyższych sfer społecznych. Składały się na nią m.in. zespoły naczyń o wielkim bogactwie wyszukanych form, jak dekoracyjne wazy, piętrowe półmiski na nóżkach, fantazyjne, rozbudowane patery na owoce dekorowane scenami figuralnymi z bogatym wątkiem treściowym, żardiniery, kosze z owocami, a także figurki porcelanowe lub cukrowe, tworzące scenki rodzajowe często na tle budowli z cukru przedstawiających kompozycje architektoniczno-pejzażowe.
- Prezentacja prac uczniów Liceum Plastycznego w Nałęczowie / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / HallOd marca 2014 r. na parterze Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy Rynku 19 prezentowane są prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Wśród eksponowanych prac znajdą się m.in. projekty z zakresu meblarstwa i projektowania zabawek, czyli dziedzin rzemiosła, z których szczególnie słynie nałęczowska szkoła.
>>> Więcej informacji:www.mnkd.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskie

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto