Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Google Cultural Institute. Zbiory dostępne są w internecie [ZDJĘCIA]

AIP/stul
Muzeum Narodowe w Google Cultural Institute. Zbiory dostępne są w internecie [ZDJĘCIA]
Muzeum Narodowe w Google Cultural Institute. Zbiory dostępne są w internecie [ZDJĘCIA] Piotr Smoliński
Wizyta w warszawskim Muzeum Narodowym nie jest już konieczna, żeby zobaczyć jego zbiory, a przynajmniej ich część. Placówka udostępniła blisko tysiąc swoich obiektów na platformie Google Cultural Institute.

- W tej chwili wizyta w muzeum czy na wystawie zaczyna się w sieci. Taki etap nastąpił i trzeba z możliwości, które Google Cultural Institute oferuje, korzystać - powiedział w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Mateusz Labuda, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Placówka udostępniła na platformie Google Cultural Institute blisko tysiąc obiektów ze swoich zbiorów; niektóre z nich można obejrzeć tylko w internecie.

Źródło: AIP

- Współpracę z Google Cultural Institute traktujemy jako wspaniałą okazję i wielkie wyróżnienie. Jako jedna z dwóch instytucji w Polsce oferujemy obecnie wirtualny spacer po części muzeum, pokazy dotyczące kolekcji, pokazy dotyczące poszczególnych dzieł - dodał Labuda. Jego zdaniem udostępnienie zbiorów służy nie tylko upowszechnianiu wiedzy o sztuce, lecz także budowaniu frekwencji w muzeach. - Sztuka przeżywa ogromny renesans. Wszędzie na świecie frekwencja w muzeach rośnie. W naszym muzeum wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich czterech lat - podkreślił Labuda w rozmowie z AIP.

Podczas wirtualnej wizyty w muzeum internauci mogą zobaczyć panoramę Warszawy pędzla Canaletta w rozdzielczości ponad jednego gigapiksela uznawaną za wybitny przykład pejzażu miejskiego stolicy z czasów oświecenia. Specjalnie na potrzeby platformy przygotowano również trzy wystawy: prezentującą eksponaty z Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, pokazującą historię kształtowanie się grafiki użytkowej w Polsce i Europie Środkowej do czasów II wojny światowej oraz ekspozycję z korespondującymi ze sobą parami obiektów wybranych ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego MNW.

W internetowych zbiorach są też rękopisy Fryderyka Chopina. Więcej na ten temat przeczytaj tutaj: Dzięki współpracy Google i Narodowego Instytutu można oglądać rękopisy Fryderyka Chopina w sieci

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto