Nasza Loteria

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przenosi się do centrum Warszawy. Co stanie się z pawilonem nad Wisłą?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy. UM Warszawa
Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy. W związku z tym miasto zaplanowało specjalny program wydarzeń. Pytamy, jakie są dalsze plany względem pawilonu nad Wisłą, gdzie obecnie mieści się ta instytucja.

Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli działające od 2017 roku Muzeum nad Wisłą, wkrótce przejdzie do historii. Był to bowiem ostatni sezon MSN na Bulwarach Wiślanych. Instytucja przenosi się do nowej siedziby.

Co dalej z pawilonem nad Wisłą?

Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners.

Zapytaliśmy Urząd Miasta, jakie są dalsze plany względem budynku nad Wisłą.

- Planujemy, aby pawilon, w którym do tej pory mieścił się MSN nad Wisłą, w dalszym ciągu służył warszawskiej kulturze. Warszawskie Obserwatorium Kultury prowadzi właśnie badania i warsztaty, które pokażą nam, czy warto przeznaczyć tę przestrzeń na działania związane z tańcem – poinformowała w rozmowie z naszą redakcją Marcelina Bogdanowicz ze stołecznego ratusza. – Najpierw zorganizujemy pilotażową scenę taneczną, a następnie podejmiemy ostateczną decyzję, co do ostatecznej formuły funkcjonowania budynku – dodała.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą i przenosi się do nowej siedziby w centrum Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przenosi się do centrum Warszawy. ...

Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy działalność nad Wisłą

Urząd Miasta zapowiedział wydarzenia towarzyszące zakończeniu działalności MSN nad Wisłą i przeniesieniu instytucji do centrum.

Weekend między 15 a 17 września należeć będzie do Marii Jaremy – pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego, współzałożycielki Grupy Krakowskiej i teatru Cricot. Podczas konferencji naukowej „Psychociała, nie figury” będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji międzynarodowego grona historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek.

Spotkaniom będzie towarzyszyć pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy. Część teoretyczną dopełnią również performatywne działania wokół publikacji Pavilionesque oraz odczyty tekstów Jaremianki w wykonaniu aktorek Marty Malikowskiej i Sandry Korzeniak.

- Ostatnia wystawa w pawilonie nad Wisłą przybliży polskiej publiczności jedną z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku – Marię Prymaczenko. W kontekście rosyjskiej inwazji w Ukrainie, przepełniona radością, ale i jawnie antywojenna twórczość Prymaczenko nabiera szczególnej wymowy – wskazała Józefina Bartyzel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ponadto MSN wraz z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik planują debaty, rozmowy i seminaria. Wystawa otworzy się w Muzeum nad Wisłą 19 stycznia i potrwa 3 miesiące.

Urząd Miasta zapowiedział też, że pod koniec września wystartuje 7. edycja akcji „Refugees Welcome”. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. Ponadto 80 dzieł sztuki będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada będzie możliwość ich licytacji podczas aukcji charytatywnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto