Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najcenniejsze dzieła z Kijowa trafiły do Zamku Królewskiego. W przyszłym roku zostaną udostępnione zwiedzającym

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego
Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego Zamek Królewski w Warszawie
Do Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechało 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie. Zostały one sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji Muzeum z Kijowa na czas wojny. Ten wyjątkowy zbiór zawiera najcenniejsze i nigdy wcześniej niepokazywane w naszym kraju dzieła. W przyszłym roku zwiedzający Zamek Królewski będą mogli je podziwiać na wystawie. Szczegóły poniżej.

Dzieła z Kijowa w Zamku Królewskim w Warszawie

18 maja odbył się briefing prasowy dotyczący przyjęcia w czasowy depozyt 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie. Przywieziona do Warszawy część kolekcji została sprowadzona do Polski na prośbę dyrekcji Muzeum z Kijowa. Placówka znacznie bowiem ucierpiała podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy - w październiku ubiegłego roku wybuch pocisku naprzeciwko siedziby Muzeum spowodował zniszczenie fasady budynku. Pracownicy Muzeum stanęli wobec konieczności szczególnej ochrony zbiorów.

Jest to już trzecia grupa obiektów przyjętych przez Polskę z Ukrainy. (...) Putin deklarował, że nie ma czegoś takiego jak tożsamość i kultura ukraińska, w związku z czym niszczy ukraińskie instytucje kultury. Już 1400 z nich doznało uszczerbku, z czego jedna trzecia została kompletnie zniszczona. Narodowe Muzeum Sztuki, które zdecydowało się na przekazać na przechowanie i ekspozycję 38 najbardziej znanych swoich dzieł, stanowiących największą, najcenniejszą kolekcję sztuki holenderskiej, włoskiej, hiszpańskiej znajdującą się na Ukrainie, także zostało ostrzelane - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w swoim wystąpieniu.

Dzieła z Narodowego Muzeum Sztuki w Kijowie przyjechały do Zamku Królewskiego

Najcenniejsze dzieła z Kijowa trafiły do Zamku Królewskiego....

Najbardziej wartościowa część kolekcji kijowskiej

Przyjęliśmy nowych uchodźców z Ukrainy. Tym razem są to dzieła sztuki z Muzeum Narodowego w Kijowie. (...) Są to dzieła sztuki i rzemiosła z najwyższej półki sztuki europejskiej od XV do XVIII wieku - powiedział prof. Wojciech Fałkowski dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Jednym z najcenniejszych obrazów goszczących w Zamku jest "Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV" pędzla Elisabeth Vigée Le Brun. Namalowany w 1797 r. w Petersburgu jest ostatnim z dwóch malarskich portretów króla. Obraz ten zostanie pokazany w Polsce po raz pierwszy.

"Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV" Zamek Królewski w Warszawie

Wśród przywiezionych eksponatów znalazło się także "Architektoniczne capriccio z ruinami świątyni" Bernarda Bellotta, dzieło, które miało stać się dopełnieniem monograficznej wystawy tego artysty, jaka miała miejsce na Zamku w 2022 r. W sprowadzonej kolekcji znajduje się też "Widok z wodospadem", obraz Jeana-Baptiste’a Pillementa, artysty pracującego dla Stanisława Augusta przy modernizacji wnętrz Zamku Królewskiego.

Wśród przywiezionych dzieł znalazły się także obrazy renesansowych i barokowych mistrzów włoskich, m.in. Jacopa del Sellaio, Giovanniego Francesca Barbieriego znanego jako Guercino, Michelangela Pace zw. Michelangelo del Campidoglio. Ozdobę tej części kolekcji stanowi weduta Francesca Tironiego, malarza tworzącego w Wenecji.

Spośród dzieł malarzy flamandzkich i niderlandzkich wyróżniają się prace Jacoba Jordaensa "Kupid i śpiące nimfy", szkic olejny Petera Paula Rubensa "Bóg rzeki Skaldy, Kybele i bogini Antwerpii", "Pejzaż zimowy" Gijsbrechta Leytensa i "Gabinet sztuki" pędzla Fransa Franckena II. Malarstwo hiszpańskie reprezentują dwa obrazy. Pierwszy to "Portret infantki" Małgorzaty Teresy, kopia według Velázqueza wykonana w studio Juana Bautisty Martineza del Mazo, zięcia artysty. W zbiorze mamy też "Martwą naturę z serwisem do czekolady" z 1640 r., jeden z kilkunastu zachowanych na świecie obrazów autorstwa przedwcześnie zmarłego Juana de Zurbarána - wymienia Zamek Królewski.

Prezentację arcydzieł z Muzeum Chanenków uzupełniają m.in. renesansowe włoskie cassone, wenecka lektyka oraz francuskie gerydony.

Te 38 dzieł sztuki to najwartościowsza część kolekcji kijowskiej, a jednocześnie najlepsza kolekcja sztuki zachodnioeuropejskiej na Ukrainie - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski.

Dzieła staną się podstawą do przyszłej wystawy, której otwarcie Zamek Królewski planuje na 2024 rok.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto