Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najweselsze wojsko świata w stolicy [foto]

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Pokazy musztry, gawędy, warsztaty malowania herbów - w sobotę na Zamku Królewskim każde dziecko mogło poczuć się prawdziwym rycerzem.

Już z daleka słychać było szum chorągwi, trzepot flag z herbami oraz śmiech małych rycerzy...

Chorągwie: baczność!

Warsztaty malowania herbów prowadzi Alina Więckiewicz, artystka współpracująca z Zamkiem Królewskim: - Sięgnęliśmy po wzory do "Wielkiej księgi heraldyki". Na przykład herb województwa królewskiego nawiązuje do godła Polski. Czerwone tło, na nim biały orzeł, a wokół złota nitka - opowiada.

Dzieciaki malują swoje herby w dowolne kolory. Gotowe dzieła przymocowują do kija i wtykają w ziemię. Godła powiewają obok prawdziwych herbów województwa mazowieckiego, królewskiego, rawskiego i wileńskiego.

Nagle zza drzew przy dźwięku fanfar wychodzi Chorąży Zamku Królewskiego. Zaprasza wszystkich do czworokątu elekcyjnego i udziału w paradnej musztrze. Wydaje rozkazy: "Trzy kroki naprzód, wykonać!", "Chorągwie pokłon! Baczność!", "Frontem po Wiśle zwrot!". - To najsympatyczniejsze wojsko świata - śmieje się Maria Reif z fundacji Art, organizatorka Królewskich Spacerów nad Wisłą.

Rycerz jak w "Krzyżakach"

- Proszę wziąć do ręki hełm. Jest najcięższy ze wszystkich elementów stroju. Nawet dźwigałam tułów, ale jest lżejszy - dziwi się mama dziesięcioletniego Piotrka. Sam Piotrek też jest przejęty, ale rycerzem nie chciałby być. Bo co to za zawód...

- Słowo rycerz pochodzi od "ritter", czyli jeździec uzbrojony na koniu. Pod zbroję zakładał uszyty z wielu warstw kaftan z lnu bądź bawełny, a czasem wypychany owczym runem. Stopę chronił stalowy trzewik, a rękę - naręczak. Zbroję wykonywał płatnerz i zajmowało mu to przeciętnie pięć miesięcy. W takim stroju mógł walczyć rycerz spod Grunwaldu - opowiada Tomasz Mleczek z działu oświatowego Zamku Królewskiego. Jego wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.


Królewskie Spacery nad Wisłą to wakacyjny cykl plenerowych działań kulturalnych związanych z historią Zamku Królewskiego, Arkad Kubickiego i Ogrodów Królewskich.

Program na pozostałe weekendy:

8 SIERPNIA
11:00-14:00 - rodzinna wycieczka nad Wisłę przy Zamku Królewskim, tym razem spotkanie pt. „Tańcem przez wieki” – koncerty, pokazy tańca dawnego i warsztaty.

W programie:

* 11:00 uroczyste otwarcie – wspólny polonez poprowadzą tancerze Jej Królewskiej Mości
* zwiedzanie Arkad - od 11:00 co 30 minut do 13:30 wycieczki wyruszają wraz z przewodnikiem spod punktu informacyjnego przy Arkadach .
* „Muzyka dawna na instrumentach dziwnych ” koncerty o 11:30 i o 13:00 - „Latającej Akademii Muzyki Dawnej” pokazy i warsztaty tańca dawnego- w wykonaniu zespołu tańca dawnego Tanart
* warsztaty plastyczne od 11:00 – Insygnia królewskie- czy każdy może zostać królem?

22 SIERPNIA
11:00-14:00 - spotkanie pt. „Jak wychować króla - etykieta i kodeks” – pokazy tańca dawnego i warsztaty.

* 11:00 uroczyste otwarcie – etiuda pantomimiczna „Ukłon Króla”
* zwiedzanie Arkad - od 11:00 co 30 minut do 13:30 wycieczki wyruszają wraz z przewodnikiem spod punktu informacyjnego przy Arkadach
* Spektakl muzyczny „Wiele hałasu o…” o 11:30 i o 13:00 - w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Pawanilia” działającego przy Staromiejskim Domu Kultury. Pokazy i warsztaty tańca dawnego - w wykonaniu artystów zespołu „Pawanilia”
* warsztaty plastyczne od 11:00 – non stop do 14:00 – namaluj portret Króla Stanisława Augusta


Czytaj także:
BOR świętował na Placu Zamkowym
Arkady Kubickiego już otwarte [wideo + zdjęcia]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto