Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Muzeum Techniki otwarte po długiej przerwie. Niezwykła wystawa dostępna dla zwiedzających już od wtorku 1 lutego

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Narodowe Muzeum Techniki otwarte dla zwiedzających. Powrót po długiej przerwie
Narodowe Muzeum Techniki otwarte dla zwiedzających. Powrót po długiej przerwie Facebook / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Muzeum Techniki mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. Kolekcję liczącą ponad 15 tys. eksponatów będzie można podziwiać od wtorku 1 lutego. Podczas uroczystej inauguracji przemawiał m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który wyraził radość z powodu wznowienia działalności placówki, informując jednocześnie o planach dotyczących jej dalszego rozwoju.

W piątek 28 stycznia 2022 roku odbyła się uroczystość ponownego otwarcia Narodowego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na wydarzeniu obecny był wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który nie ukrywał radości z powodu wznowienia działalności placówki.

Ponad pięć lat temu do ministerstwa kultury dotarła wiadomość, że Muzeum Techniki jest zagrożone i trzeba będzie je zamknąć, bo podmiot prowadzący nie jest w stanie dalej go utrzymywać. Wtedy w naszym resorcie nie było wątpliwości, że minister kultury i dziedzictwa narodowego jest odpowiedzialny za to, aby ta instytucja nie upadła - mówił prof. Piotr Gliński podczas oficjalnego otwarcia placówki - mówił podczas uroczystej inauguracji prof. Piotr Gliński.

Narodowe Muzeum Techniki otwarte dla zwiedzających. Powrót po długiej przerwie

Narodowe Muzeum Techniki otwarte po długiej przerwie. Niezwy...

Muzeum otwarte dla zwiedzających od 1 lutego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że siedziba Narodowego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki wymagała poważnego remontu, dlatego do współpracy zaproszone zostało ówczesne Ministerstwo Nauki (dzisiaj Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego) oraz stołeczny Ratusz.

Teraz muzeum jest już instytucją stabilną. Od 1 lutego otwieramy je dla wszystkich zwiedzających. Mamy także plany dotyczące jego rozwoju. Trwają prace nad tym, aby na północnej działce błoni Stadionu Narodowego, która jest już w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znalazła się nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki. Obok chcemy zbudować Muzeum Historii Naturalnej - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ponad 15 tysięcy eksponatów, dwie stałe wystawy

Dyrektor Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski poinformował, że w kolekcji muzeum znajduje się ponad 15 tysięcy eksponatów.

Bardzo ważna jest dla nas edukacja. Powinniśmy zarażać młodych chęcią poznawania techniki, zapoznawania ich z wiedzą techniczną, chęcią i próbą działania w szkołach technicznych czy wybierania kierunków związanych z nauką. Muzeum składa się z dwóch zasadniczych elementów. Przede wszystkim tworzą je ludzie, którzy są w stanie wydobyć z tego drugiego elementu, jakim są zabytki w nim zgromadzone, to co najcenniejsze. Są w stanie pokazać i przybliżać historię - mówił Mirosław Zientarzewski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Na terenie muzeum, które dla zwiedzających będzie czynne od wtorku 1 lutego, znajdują się dwie stałe wystawy: "Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem" oraz "Historia komputerów - liczy się!”. Pierwsza z nich prezentuje rozwój środków transportu - od koła do samolotu. Będzie można na niej podziwiać m.in. kilkanaście motocykli, mikrosamochód Smyk, który nie posiadał drzwi. Druga ekspozycja pokazuje pierwotne proste narzędzia, jak np. liczydła, pierwsze kalkulatory, jak również pamięć karuzelową do komputerów, tranzystorową, analogową maszynę analityczną, tranzystory komputerowe czy komputery osobiste.

Kłopoty muzeum

Przypomnijmy, że Muzeum Techniki i Przemysłu, będące największą placówką muzealnictwa technicznego w Polsce, zostało otwarte w 1955 roku, kontynuując działalność przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki. W ciągu kilku ostatnich lat placówka popadła w poważne kłopoty finansowe. W czerwcu 2016 roku, z powodu zadłużenia, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie wypowiedział muzeum umowę najmu.

Pod koniec 2016 roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń. Niedługo później, zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. 2 czerwca 2017 roku muzeum zostało zamknięte, a zarząd PKIN wystąpił do sądu o eksmisję

Kilka dni później Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki.

Pod koniec 2017 r. Narodowe Muzeum Techniki przejęło zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. 2 lipca 2018 roku przedstawiciele instytucji podpisali list intencyjny w sprawie współpracy Narodowego Muzeum Techniki i Urzędu Dozoru Technicznego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto