Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy zbadają naturę i zwyczaje warszawskich wiewiórek. Gryzoniom założono obroże z nadajnikami

KK
Paweł Wiśniewski / Polska Press Grupa
Pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadzą elementarne badania w środowisku warszawskich wiewiórek. Naukowcy wezmą pod lupę gryzonie zamieszkujące Łazienki Królewskie oraz Las Natoliński. Zwierzęta wyposażono już w obroże z nadajnikami. Szczegóły w artykule poniżej.

Porównają dwie populacje

Naukowcy z SGGW będą prowadzić swoje badania w dwóch miejskich ośrodkach służących za dom dla rudych gryzoni – Łazienkach Królewskich i Lesie Natolińskim. Dzięki temu badacze porównają zwyczaje niezależnych stad zamieszkujących tereny zielone o różnym stopniu ingerencji ludzkiej. W eksperymencie naukowcy posłużą się tzw. metodą CMR (ang. capture-mark-recapture). Oznacza to, że wiewiórki zostały oznakowane kolczykami z indywidualnym numerem oraz wyposażone w obróżki z nadajnikami radiotelemetrycznymi. W ten sposób doktorzy z SGGW będą mogli śledzić zwierzęta i obserwować ich zachowania – interakcję z ludźmi, czujność, tempo uczenia się czy korzystanie z dokarmiania. Ponadto zbiorą dane na temat samego stada – płci, wieku, kondycji rozrodu i liczby populacji wiewiórek w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie w Warszawie są wiewiórki i kaczki? TOP 8 miejsc

Chyba każdy, kto był w Łazienkach Królewskich, spotkał wiewiórki. Są one oswojone i kochają spacerowiczów codziennie przemierzających parkowe alejki. Małe rudzielce bardzo chętnie wprost z ręki zjadają orzechy.

Gdzie w Warszawie są wiewiórki i kaczki? Podpowiadamy idealn...

Nawyki żywieniowe

Latem ubiegłego roku w Łazienkach Królewskich przeprowadzono już wstępne badania pilotażowe. Ich wyniki wykazały, że wiewiórki zamieszkujące ogród stosują różne praktyki w pozyskiwaniu pożywienia. Część populacji większość czasu spędza na ziemi, licząc na hojność spacerowiczów -chętnie zbliżają się do człowieka i częstują się orzeszkami. Inne osobniki częściej przebywają na drzewach i nie kwapią się do bliższych spotkań z ludźmi. Jedną z przyczyn sporej populacji wiewiórek w Łazienkach Królewskich jest właśnie dokarmianie gryzoni przez ludzi. Taka praktyka zwiększa przeżywalność stada i jest kluczowa dla zwierząt w okresie ograniczonej ilości pokarmu naturalnego.

Badania, które będą prowadzone teraz – zimą, pozwolą wywnioskować jak różne sposoby na zdobycie pożywienia przez wiewiórki przekładają się na ich kondycję oraz czy wpływ na nie mogą mieć cechy charakteru zwierząt – ciekawość lub stopień płochliwości.

Próba wykonywana jest na 20 osobnikach gatunku. Kolejne 20 wiewiórek zostanie przebadanych latem. Badania przeprowadzą dr Dagna Krauze-Gryz, mgr Agata Kostrzewa, dr Karolina Jasińska i dr Jakub Gryz.


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto