Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewielki teren zielony na Woli zostanie skwerem. Będzie nosił nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wola z nowym skwerem. Będzie nosił nazwę zgrupowania z Powstania Warszawskiego
Wola z nowym skwerem. Będzie nosił nazwę zgrupowania z Powstania Warszawskiego Aleksy Witwicki
Zielony teren u zbiegu al. Jana Pawła II i Złotej na Woli zmieni się w skwer. Taką decyzję podjęli wolscy radni, którzy chcą, aby nowy skwer nosił nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt". Z inicjatywą wyszły rodziny powstańców, które uzyskały pełne poparcie dzielnicy. Szczegóły poniżej.

Zielony placyk ograniczony al. Jana Pawła II i ul. Złotą zostanie przekształcony w skwer i otrzyma nazwę powstańczego IV Zgrupowania AK "Gurt". Chodzi o niewielki kawałek terenu niedaleko Dworca Centralnego, znajdujący się tuż przy wyjeździe z tunelu pod al. Jana Pawła II.

Historia jest na stałe wpisana w wolską tkankę miejską i czuć ją tu na każdym kroku. Niezależnie od tego, w którą stronę dzielnicy się udamy. Już niedługo zyskamy nowe miejsce, którego nazwa będzie przypominać o bohaterach powstania warszawskiego i ich wielkich czynach - przekazała Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Jak dodała, to rodziny kombatantów wystąpiły do wolskiego urzędu z inicjatywą, w której postulują, aby nadać temu terenowi imię Skweru IV Zgrupowania AK "Gurt". Skwer będzie się bowiem znajdować w miejscu powstańczych działań Zgrupowania.

Skwer nazwany na cześć IV Zgrupowania AK "Gurt" stanie się nie tylko miejscem pamięci, ale również platformą edukacyjną, inspirującą do refleksji nad ważnymi wydarzeniami z historii. To inicjatywa, która zasługuje na pełne poparcie. Mam nadzieję, że rada miasta przyjmie uchwałę bez zwłoki - powiedział Kamil Giemza, wolski radny.

Nazwa oddziału pochodzi od pseudonimu dowódcy kpt. Kazimierza Czapli ps. "Gurt". Zgrupowanie powstało w 1943 roku i wchodziło w skład 3. Rejonu Obwodu I Śródmieście Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Początkowo oddział stanowiły wyłącznie cztery kompanie, ale bezpośrednio przed wybuchem powstania w 1944 roku stan osobowy jednostki sięgał ok. 2 300 ludzi służących w siedmiu kompaniach liczących 24 plutony. Zgrupowanie w okresie konspiracji przeprowadziło wiele akcji dywersyjnych, a obszarem jej aktywności były m.in. okolice Dworca Centralnego, obok którego znajduje się wspomniany skwer.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto