Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Ziemi w nowej formie

Redakcja
Narodowe Muzeum Techniki
Uratowane kilka lat temu, staraniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Muzeum Techniki czekają wielkie zmiany. Plan zakłada m.in. wybudowanie nowej głównej siedziby dla placówki muzealnej na błoniach Stadionu Narodowego. – To będzie hit – tak o nowym Narodowym Muzeum Techniki i Przyrody mówi prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum kilka lat temu znalazło się w trudnej sytuacji. – Udało nam się, upadające, niestety, wtedy, Narodowe Muzeum Techniki uratować (…). To jest właśnie pewien dowód na to, że można w dobry sposób organizować nasze życie społeczne, także rozwijać instytucje kultury – podkreśla Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kłopoty muzeum były poważne i groziły tym, że placówka będzie musiała zakończyć funkcjonowanie. Olbrzymi dług wobec Pałacu Kultury i Nauki sprawił, że wystawa straciła siedzibę. W 2017 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania mające uratować zbiór eksponatów, ale i samą instytucję. – To był rok 2016, kiedy dowiedzieliśmy się w MKiDN, że Muzeum Techniki, to, które moje pokolenie od zawsze znało, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki, umiera. Taka była informacja, nie było chętnych, żeby reanimować. Myśmy wtedy podjęli decyzję, że uratujemy to muzeum. Zwróciliśmy się o pomoc do miasta, do Ministerstwa Edukacji i Nauki, w połowie 2017 r. powołaliśmy instytucję nową, Muzeum współprowadzone przez te trzy instytucje, spłaciliśmy długi, porozumieliśmy się z dotychczasowym właścicielem i dziedzicem tego miejsca, dorobku. Uratowaliśmy Muzeum Techniki - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji Narodowego Muzeum Techniki w grudniu 2022 r.

Od 1 stycznia 2023 r. największe w Polsce muzeum z eksponatami technicznymi kontynuuje swoją działalność jako państwowa instytucja kultury, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Edukacji i jest dostępne dla publiczności.

Świadomość historyczna

W Narodowym Muzeum Techniki można zwiedzić bardzo ciekawą wystawę stałą zatytułowaną „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe”. Widzowie mogą zobaczyć nie tylko eksponaty pokazujące, jak rozwijała się technika i technologia na ziemiach polskich, ale również dowiedzieć się o inżynierach i naukowcach, którzy wnieśli olbrzymi wkład w światowy rozwój technologiczny.

Bardzo ciekawa – zwłaszcza dla młodszych widzów – jest wystawa „Historia komputerów – liczy się”. Odwiedzający mogą poznać interesujące postaci:_np. konstruktora minikomputera K-202 Jacka Karpińskiego, profesora Leona Łukasiewicza, jednego z pionierów informatyki, oraz zobaczyć, jak wyglądały pierwsze komputery i maszyny liczące. Frajdą dla widzów jest też oglądanie konstrukcji zachowanych w doskonałym stanie, jak choćby słynny prototypowy komputer ODRA 1002. Są one wyeksponowane w taki sposób, że można zapoznać się z tajnikami konstrukcyjnymi.

Miłośnicy transportu znajdą coś dla siebie. Wystawa „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” to olbrzymi zbiór motocykli, automobili, a jedna z sekcji poświęcona jest Franciszkowi Żwirce, wybitnemu pilotowi. Można zobaczyć m.in. jego dziennik lotów, a także przedmioty osobiste. Coraz więcej osób wie, że światowy przemysł naftowy narodził się dzięki wybitnemu polskiemu wynalazcy Ignacemu Łukasiewiczowi, któremu poświęcona jest wystawa „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”, będąca częścią ekspozycji „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych”.

Ogółem w Narodowym Muzeum Techniki zgromadzono ponad 15 tys. eksponatów z wielu różnych działów techniki:_m.in. astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu czy energetyki.

Docelowa lokalizacja

Obecnie Narodowe Muzeum Techniki mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Ale – jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński – ma ono otrzymać nową siedzibę. – Mamy dość szerokie plany, jeżeli chodzi o rozwój tego miejsca, a także o budowę głównej siedziby dla Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego – zapowiedział szef resortu kultury podczas niedawnego Święta Żelaza i Stali w Chlewiskach (tam znajduje się oddział Narodowego Muzeum Techniki).

Również kilka tygodni temu poinformowano, że częścią Narodowego Muzeum Techniki stanie się Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk – będzie to jeden z oddziałów placówki.

W czasie konferencji zorganizowanej przed siedzibą Muzeum Ziemi – zabytkową Willą Pniewskiego poinformowano, że PAN oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracują nad porozumieniem, dzięki któremu zbiory Muzeum Ziemi będą nadal eksponowane w dotychczasowej lokalizacji, zaś w przyszłości zostaną włączone do Muzeum Przyrodniczego powstającego na błoniach Stadionu Narodowego i będącego częścią kompleksu wraz z Narodowym Muzeum Techniki.

– Zbiory Muzeum Ziemi to dziś sto kilkadziesiąt tys. okazów. Są to w większości zbiory naukowe – takie, które nie są eksponowane. Ze względu na swoją wartość naukową zostaną przekazane Instytutowi Nauk Geologicznych PAN. Pozostałe zbiory, udostępnione w formie depozytu, będą w przyszłości eksponowane w Muzeum Przyrodniczym z prawdziwego zdarzenia – opowiadał prof. Marek Konarzewski.

Muzeum Ziemi ma długą historię – jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Muzeum Ziemi powołanego w Warszawie z inicjatywy społecznej w 1932 r. Pierwsze kolekcje muzealne zaczęto gromadzić w 1933 r.

Podejście kompleksowe

Koncepcja Muzeum Przyrodniczego zostanie opracowana przez zespół złożony z przedstawicieli PAN i MKDiN. Ministerstwo nabyło już działkę zlokalizowaną na błoniach Stadionu Narodowego, na której ma powstać kompleks budynków Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Przyrodniczego. W najbliższym czasie – jak informuje MKiDN – zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na siedziby obu muzeów. – To będzie hit — tak o nowym Narodowym

Muzeum Techniki i Przyrody mówił niedawno minister Gliński w Polskim Radiu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedział też inwestycje w oddział Narodowego Muzeum Techniki w Chlewiskach. Znajduje się tam zabytkowa Huta Żelaza. Obecnie w oddziale NMT_można zwiedzać ekspozycje: „Samochody XX wieku” i „Motocykle XX wieku”. Oprócz tego w Chlewiskach funkcjonują wystawy „Maszyny do obróbki skrawaniem metalu i drewna”_oraz „Maszyny do szycia”_z historycznymi maszynami Singer, Pfaff, Łucznik, Wifama.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto