MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa Agaty Jarosławiec. "Bat zamiast słońca" niebawem zaświeci nad Warszawą

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
"Bat zamiast słońca" niebawem zaświeci nad Warszawą.
"Bat zamiast słońca" niebawem zaświeci nad Warszawą. Materiały prasowe
Już 19 czerwca w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (Galeria Rynek 30) zostanie otwarta wystawa Agaty Jarosławiec "Bat zamiast słońca", która podejmuje temat nieobecności wsi w historii miast. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na problematykę wstydu klasowego, doświadczenia przyjezdnych mieszkańców Warszawy zmagających się z piętnem „osób z prowincji” i alienacją kulturową.

Nikt z Warszawy nie jest z Warszawy, jak głosi stołeczne porzekadło, każdy jest w jakimś stopniu przejezdny

Według statystyk w XIX i XX wieku około połowa mieszkańców Warszawy to osoby migrujące z małych miasteczek i wsi. Emigracja do miasta nierzadko wiąże się z awansem społecznym, nie zawsze jednak prostym i jednoznacznym. Zmagania z negatywnym obrazem osoby „z prowincji” czy alienacja kulturowa towarzyszyły wielu warszawiakom i warszawiankom, stając się jednocześnie istotną składową ich nowej, wielkomiejskiej tożsamości. Przez stulecia współtworzyły one miasto, jednak ich dziedzictwo kulturowe było pochłaniane przez wielkomiejską dynamikę. Uznawane za gorsze i niedojrzałe, znikało zarówno ze społecznej świadomości, jak i kart historii.

Agata Jarosławiec analizując biografię swojej rodziny bada własne doświadczenie awansu w szerokim, społecznym kontekście. Przetwarza wątki związane ze wstydem klasowym, brzemieniem pamięci pańszczyzny oraz relacjami między historią a współczesną tożsamością. Analizuje problem wielowątkowo i ponadczasowo: w swoich realizacjach łączy historyczne elementy, m. in. odciski napisów z krzyży pańszczyźnianych z bardzo współczesnymi formami, takimi jak trampolina czy stołek lowenowski. Podejmuje temat przemocy i traumy transgeneracyjnej zapisanej w ciele.

Elementy wystawy

Wystawę Agaty Jarosławiec otworzy autoportret artystki, który odwołuje się zarówno do jej osobistej historii, jak i ogólnej refleksji nad zwrotem ludowym we współczesnej polskiej kulturze. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty, fotografie i video.

Agata Jarosławiec – swoją praktykę artystyczną opiera na badaniu relacji między historią, ciałem a tożsamością. Interesują się cieniami narracji indywidualnych i społecznych, szuka w nich szansy do wzrostu. Często wykorzystuje obiekt, wideo oraz działania performatywne.

Informacje szczegółowe

Wystawa "Bat zamiast słońca" potrwa od 19 czerwca do 29 grudnia 2024 roku w Galerii Rynek 30, w siedzibie głównej Muzeum Warszawy (wejście: Rynek Starego Miasta 32). Wernisaż wystawy odbędzie się 19 czerwca o godz. 19.00, wstęp otwarty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto