Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na uczelniach państwowych

abc
abc
Turystyka krajów biblijnych, inżynieria nanostruktur, a może zastosowanie fizyki w biologii i medycynie? Uczelnie państwowe kuszą maturzystów bogatą ofertą programową.

Mimo że za niecały miesiąc rozpoczynają się egzaminy maturalne, wielu uczniów, którzy zamierzają kontynuować swoją edukację na szczeblu akademickim, ma problemy z wyborem odpowiedniego dla siebie kierunku studiów. Aby wyjść naprzeciw tym, którzy jeszcze się wahają przy wyborze swojej przyszłej alma mater, warszawskie uczelnie postanowiły pomóc niezdecydowanym uczniom. Dwie największe stołeczne szkoły wyższe, zapowiedziały, że od przyszłego roku akademickiego rozpoczną trzy nowe kierunki studiów.

Biblijne szlaki pielgrzymkowe
Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie można studiować turystykę krajów biblijnych w ramach 5-letnich studiów magisterskich, prowadzonych na Wydziale Teologicznym.

Nowy kierunek ma na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym szczegółowych informacji związanych z historią krajów opisanych w Piśmie Świętym, a także naukę obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego. Nacisk zostanie położony na przedmioty związane z tradycjami Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej, a także na archeologię, geografię czy topografię krajów biblijnych.

Studenci poznają również język hebrajski, grecki oraz wybrane przez siebie z bogatej uniwersyteckiej oferty, języki nowożytne. Będą również mieli zajęcia z przygotowania ich do przyszłej pracy przewodnika – od podstaw prawnych uprawiania turystyki po organizowanie czasu wycieczkowiczom.

Fizyka i chemia? Nic prostszego!
Uniwersytet Warszawski od października zaproponuje dwa nowe kierunki studiów – inżynierię nanostruktur oraz zastosowanie fizyki w biologii i w medycynie.

W ramach trzyletnich studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, jakimi jest inżynieria nanostrukur, studenci będą mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat projektowania, wytwarzania nowych struktur dla nanotechnologii, czyli rozmaitych układów o rozmiarach nanometrycznych.

UW kusi studentów zapewnieniami, że po skończeniu tego kierunki, absolwenci nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy w przemyśle chemicznym, elektroniczym czy farmaceutycznym związanym z inżynierią materiałową.

Kolejnym niecodziennym kierunkiem jest zastosowanie fizyki w biologii i medycynie. Studia licencjackie zapewniają zgłębienie informacji związanych z przedmiotami ścisłymi, takimi jak biologia, chemia, fizyka, matematyka, a także poznanie metod matematyczno-przyrodniczych, pomocnych przy rozwiązywaniu problemów biologicznych czy medycznych.

Słaba płeć, a jednak najmocniejsza
Te słowa piosenki „Sex appel”, śpiewanej przez Eugeniusza Bodo w filmie „Piętro wyżej”, można odnieść do porównania tegorocznych rekrutacji na studia techniczne. Jak podaje Jerzy Markowski, rzecznik Wojskowej Akademii Technicznej, wśród 1200 podań związanych z przyjęciem na uczelnię, aż 210 z nich zostało złożonych przez kobiety, które w większości marzą o studiowaniu chemii, geodezji i kartografii, a także logistyki.

Napływu dużej ilości płci pięknej spodziewają się również przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i choć uczelnia nie otwiera w tym roku nowych kierunków studiów, to stara się o przyjęcie do programu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Kierunki Zamawiane”. Program ten polega na dofinansowaniu kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych, dzięki czemu studenci PW będą mieli możliwość uzyskania dodatkowych stypendiów.


Czytaj również:
Matura 2009 - serwis specjalny
Kobiety ruszyły na WAT
Dziewczyny na Politechniki - druga edycja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto