Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe obrazy ozdobą "Galerii Portretu Polskiego" MZKiD

MZKiD we Włocławku
MZKiD we Włocławku
Zdjęcia ogólne fragmentu wystawy „Galeria portretu polskiego” z dwoma nowymi dziełami sztuki, z arch. MZKiD we W-ku
Zdjęcia ogólne fragmentu wystawy „Galeria portretu polskiego” z dwoma nowymi dziełami sztuki, z arch. MZKiD we W-ku Fot. Beata Wąsik
„Galeria portretu polskiego” w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Słowackiego 1a wzbogaciła się o dwa cenne dzieła, które zostały zakupione w warszawskich antykwariatach w 2011 r.

Obrazy są znakomitym uzupełnieniem ekspozycji pod względem typologicznym i stylistycznym. Pierwszy z nich to obraz Józefa Peszki „Portret Józefa Wierzyńskiego z żoną i córką”. Jest to jedyny we włocławskich zbiorach portret rodzinny. Powstał w latach 20. XIX wieku, przedstawia rodzinę doktora Józefa Wierzyńskiego urodzonego w 1790 r. Józef Peszka (1767-1831) ceniony portrecista sfer rządowych i zamożnego mieszczaństwa, był jednym z nielicznych malarzy specjalizujących się w portretach grupowych, które obecnie należą do niezwykle rzadkich. W kameralnym portrecie rodziny Wierzyńskich znajdujemy wyraźne cechy stylu Józefa Peszki – łączącego cechy późnego klasycyzmu z pierwiastkami romantycznymi i realizmem. Poza walorami artystycznymi, subtelnym, miękkim sposobem opracowania postaci, obraz ukazuje czułe relacje, bliskość jaka je łączy. Ciekawe na obrazie są też rekwizyty - przytulany do piersi przez dziewczynkę biały gołąb symbolizuje miłość, książka, na której opiera dłoń ojciec rodziny sugeruje jego przywiązanie do nauki.
Zupełnie inny rodzaj portretu i odmienną stylistykę prezentuje płótno namalowane przez krakowskiego malarza Kaspera Pochwalskiego. Jest to portret jego ciotki Zofii z Zatheyów Kamockiej wykonany w 1924 r. Ukazuje w niezwykle barwny, utrzymany w dekoracyjnej konwencji sposób postać siedzącej, zamyślonej kobiety we wnętrzu. Kazimierz Pochwalski (1899-1971) malarz, konserwator i literat pochodzący ze znanej rodziny artystów stworzył własny styl odznaczający się szczególnie dekoracyjnym traktowaniem płaszczyzny malarskiej. W jego pracach nawet temat jakim jest portret mógł być pretekstem do wyjątkowych kombinacji i zestawień płaszczyzn barwnych i linii. Rodowodu takiego stylu można doszukiwać się u jego wybitnych nauczycieli – Maurice’a Denisa i Józefa Mehoffera .
W „Galerii portretu polskiego” aktualnie jest prezentowanych 57 obrazów najwybitniejszych malarzy polskich, które powstały w okresie od końca XVIII wieku do połowy XX wieku. Wśród ich autorów znajdują się m.in.: Marcello Bacciarelli, Olga Boznańska, Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Józef Simmler, Wojciech Weiss, Witkacy i Leon Wyczółkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe obrazy ozdobą "Galerii Portretu Polskiego" MZKiD - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto