Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe patronki warszawskich pasaży i alejki. Rada miasta podjęła decyzję i zapowiada kolejne zmiany

Redakcja
PIOTR SMOLINSKI / POLSKA PRESS
Pasaże i alejka w centrum Warszawy zyskały nazwiska sławnych kobiet. - Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju - mówi prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski. Szczegóły w tekście poniżej.

Nowe patronki pasaży i alejki

Pasaże i alejka w centrum Warszawy zyskały nazwiska sławnych kobiet. Patronką deptaku, zlokalizowanego po południowej stronie pasażu Wisławy Szymborskiej została aktorka i publicystka Maria Morska, a ciągu pieszego po jego stronie północnej - pisarka i publicystka Irena Krzywicka.

Patronkami pasaży równoległych do pasażu Wisławy Szymborskiej po jego północnej stronie zostały: poetka i tłumaczka Kazimiera Iłłakowiczówna oraz poetka Zuzanna Ginczanka. Maria Dulębianka – działaczka społeczna, malarka i publicystka została patronką alejki parkowej po południowej stronie ulicy Świętokrzyskiej. Z kolei Anna Świrszczyńska - poetka i dramatopisarka oraz Halina Poświatowska - poetka i prozaiczka zostały patronkami pasaży prostopadłych do pasażu Wisławy Szymborskiej.

- Dziękuję radzie za wsparcie tej inicjatywy. Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju. I przybliżyła dokonania tych kobiet naszym mieszkańcom. To ważny gest - dotychczas nazwiska kobiet stanowiły niewielki odsetek nazw, ale już to wspólnie zmieniamy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Przypomnijmy, że prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił pomysł uhonorowania wyjątkowych warszawianek 8 marca.

Kolejne patronki w Warszawie

Na czwartkowej sesji z inicjatywy rady i dzielnicy podjęto także uchwały dotyczące nadania drodze zlokalizowanej na Bemowie pomiędzy ulicami Dywizjonu 303 i Marynin nazwy Trzech Lotniczek Polskich, upamiętniając Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską, Annę Leską-Daab i Stefanię Wojtulanis-Karpińską - trzy Polki, lotniczki w brytyjskim Air Transport. Kolejna uchwała dotyczyła utworzenia parku przy ul. Strumykowej i nadania mu nazwy „park Ireny Jarockiej”. Piosenkarka ostatnie lata życia spędziła na warszawskiej Białołęce nieopodal kompleksu leśnego graniczącego z parkiem przy ul. Strumykowej.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto