Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zakażenia Legionellą. Sanepid o sytuacji na Mazowszu. Jakie są objawy choroby?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Zakażanie Legionellą potwierdzono w sumie u 143 osób. Poza województwem podkarpackim wykryto pierwszy przypadek choroby w Małopolsce. Na terenie Mazowsza w sierpniu nie wykryto ani jednego zakażenia, jednak od początku tego roku odnotowano 10 przypadków zachorowań na chorobę legionistów. "W otoczeniu człowieka bakterie Legionella rozwijają się w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej, w zbiornikach i wodnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także w podgrzewaczach wody" - mówi w rozmowie z nami Marlena Skorupka-Dziedzic z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W piątek 28 sierpnia sanepid poinformował o 113 osobach hospitalizowanych, zakażenie Legionellą potwierdzono w sumie już u 146 osób. Najwięcej chorych jest z Rzeszowa – 96 pacjentów oraz z powiatu rzeszowskiego – 31. Ponadto pojedyncze zakażenia na Podkarpaciu wykryto także w powiecie dębickim, ropczycko-sędziszowskim, łańcuckim, jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim.

Zakażenie Legionellą odnotowano również na Lubelszczyźnie, jednak chodzi tutaj o pacjenta z woj. opolskiego, który wcześniej przebywał w Rzeszowie.

W niedzielę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia Legionellą w Małopolsce u osoby starszej, podopiecznej jednego z ośrodków opieki dla seniorów. Chory w stanie ciężkim trafił do jednego ze szpitali.

Z danych sanepidu wynika, że dotychczas z zakażeniem Legionellą zmarło osiem osób, które miały choroby współistniejące.

Legionella na Mazowszu

Jak udaje nam się dowiedzieć w sierpniu w woj. mazowieckiem zakażenie Legionellą nie zostało wykryte. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie poinformowała nas, że od 1 stycznia do 27 sierpnia 2023 w województwie mazowieckim, wg meldunków epidemiologicznych, stwierdzono 10 przypadków zachorowań (3 w styczniu, 1 w lutym, 1 w marcu, 2 w kwietniu, 1 w maju, 1 w czerwcu i 1 w lipcu) oraz 3 przypadki gorączki Pontiac (1 w styczniu, 1 w lutym, 1 w lipcu).

- Legionella to rozpowszechniona w naturze bakteria. W otoczeniu człowieka bakterie Legionella rozwijają się w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej, w zbiornikach i wodnych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także w podgrzewaczach wody. Wzrost występowania notuje się zwłaszcza w przewodach i urządzeniach zawierających osad denny i rdzę - powiedziała naszej redakcji Marlena Skorupka-Dziedzic z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. - Skażenie wody może potwierdzić jedynie badanie laboratoryjne.

Jak dochodzi do zakażenia Legionellą?

- Legionella najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze pomiędzy 25 a 45 stopni C, ale gdy temperatura wody osiąga 55 stopni C, żyje około 20 minut, przy 60 stopniach C - już tylko 2 minuty, a przy temperaturze około 70 stopni C – ginie. Dlatego należy utrzymać w punktach wypływu wody z kranu temperatury wody o wartości co najmniej 55 stopni C - wskazała Marlena Skorupka-Dziedzic. - W przypadku podgrzewaczy wody należy zapewnić i utrzymać w nim temperatury wody o wartości co najmniej 60 stopni C. Podgrzewacz wody po dłuższym okresie nieużytkowania powinien być opróżniony z wody i poddany zabiegom czyszczenia - dodała.

Ponadto, jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, wskazane jest systematyczne płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej, tak długo aż woda wypływająca z punktu jej wypływu osiągnie maksymalną temperaturę.

- W przypadku niekorzystania z wody w obiekcie spowodowanej np. dłuższą nieobecnością, aby uniknąć zakażenia należy spuszczać przez kilka minut gorącą wodę we wszystkich kranach i prysznicach, po uprzednim zdemontowaniu napowietrzaczy, perlatorów i słuchawek prysznicowych - słyszymy.

Objawy zakażenia legionellą mogą przypominać zapalenie płuc, występuje kaszel i wysoka gorączka oraz bole mięśniowe. Do innych częstych objawów można zaliczyć biegunkę, bóle głowy i trudności w oddychaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto