Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Warszawie. Rośnie liczba przypadków COVID-19. Szpitale wprowadzają restrykcje. Czy wrócą maseczki ochronne?

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Czy wróci obowiązek noszenia maseczek?
Czy wróci obowiązek noszenia maseczek? Szymon Starnawski
W Polsce przybywa zakażeń na koronawirusa. Ostatniej doby na terenie naszego kraju wykryto 3 414 przypadków COVID-19. Najwięcej infekcji zdiagnozowano na Mazowszu. Rosnącą liczbę przypadków Sars-CoV-2 potwierdzają także dane pozyskane w wyniku monitorowania ścieków w aglomeracji warszawskiej. Na sytuację reagują m.in. szpitale, wprowadzając obowiązek noszenia maseczek i limit odwiedzin. Czy restrykcje wrócą też do najbardziej zatłoczonych miejsc w stolicy, w tym do pojazdów komunikacji miejskiej?

Spis treści

Ponad pół tysiąca nowych przypadków COVID-19 na Mazowszu

W środę 6 grudnia Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Z danych przekazanych przez resort wynika, że minionej doby w Polsce wykryto 3 414 przypadków COVID-19. W wyniku przegranej walki z infekcją zmarło 10 osób, 7 z nich wyłącznie z powodu Sars-Cov-2.

Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu. Ich liczba wyniosła 524. Należy jednak pamiętać, że może być ona znacznie większa, gdyż nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarzy.

Gwałtowny wzrost koronawirusa w ściekach w aglomeracji warszawskiej

W poniedziałek 4 grudnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa S.A. wydało najnowszy komunikat w sprawie monitorowania wirusa Sars-CoV-2 w ściekach w aglomeracji warszawskiej. Próbki pobierane są regularnie, w czterech stałych punktach. Są to:

  • Oczyszczalnia ścieków Południe znajdująca się przy ulicy Sytej 190/192 w Warszawie, do której trafiają ścieki z południowej części lewobrzeżnej Warszawy tj. z Ursynowa, Wilanowa, części Mokotowa
  • Oczyszczalnia ścieków Pruszków znajdująca się przy ulicy Domaniewskiej 23 w Pruszkowie, do której trafiają ścieki z dzielnicy Ursus, a także Pruszkowa, Piastowa, Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego i Brwinowa
  • Oczyszczalnia ścieków Czajka znajdująca się przy ulicy Czajki 4/6 w Warszawie - prawy brzeg, gdzie trafiają ścieki m.in. z Białołęki, Żerania, Legionowa oraz Wieliszewa
  • Oczyszczalnia ścieków Czajka znajdująca się przy ulicy Czajki 4/6 w Warszawie - lewy brzeg, gdzie trafiają ścieki z północnych i centralnych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy

Poniżej prezentujemy wykres przedstawiający znormalizowaną ilość kopii genu Sars-CoV-2 w sieci kanalizacyjnej MPWiK Warszawa w okresie od 2 stycznia do 3 grudnia 2023 roku.

Wzrost koronawirusa w ściekach w aglomeracji warszawskiej
Wykres przedstawiający znormalizowaną ilość kopii genu Sars-CoV-2 w sieci kanalizacyjnej MPWiK Warszawa w okresie od 2 stycznia do 3 grudnia 2023 rokuMiejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie

Z powyższych danych wynika, że przez cały okres prowadzenia badań do chwili obecnej w ściekach obecne było RNA wirusa SARS-CoV-2. Jego ilość zmieniała się na przełomie całego tego okresu w dość szerokim zakresie od 0,00 do 0,13.

Zawartość materiału genetycznego wirusa osiąga gwałtowny wzrost w II połowie września 2023 r., szczególnie w przypadku próbek pochodzących z Zakładu Południe, a na przełomie września i października br. osiąga wartość zbliżoną zeru we wszystkich lokalizacjach punktów poboru próbek. Październik charakteryzuje się gwałtownymi spadkami i wzrostami, gdzie największy wzrost zawartości materiału genetycznego w ściekach we wszystkich punktach poboru następuje w ostatnich dniach miesiąca. Także pierwsze dni listopada powtarzają tendencje październikową, charakteryzującą się gwałtownymi wzrostami i spadkami zawartości wirusa w próbkach pochodzących ze wszystkich punktów poboru - informują Wodociągi Warszawskie.

Kolejne dni listopada wskazują na tendencję wzrostową związaną z zawartością patogenu wirusa w ściekach - dotyczy to próbek pochodzących ze wszystkich punktów poboru. Na początku grudnia wyniki badań próbek pobranych ze wszystkich lokalizacjach wykazują natomiast tendencję malejącą.

Powyższy wykres analizowany jest raz w tygodniu.

Szpitale na Mazowszu wprowadzają restrykcje

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (m.in. nową mutacją - Kraken), część placówek medycznych w województwie mazowieckim zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w postaci obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Jedną z nich jest Szpital Południowy w Warszawie.

Wprowadziliśmy teraz obowiązek noszenia maseczek przez osoby odwiedzające. To jest na razie jedyna sankcja, ale zastanawiamy się, czy tego nie rozszerzyć. Przyglądamy się również, czy rząd podejmie w tej sprawie jakieś kroki. Ryzykiem jest przede wszystkim zachorowalność personelu - mówił pod koniec listopada prezes Szpitala Południowego Artur Krawczyk, w rozmowie z Radiem dla Ciebie RDC.

4 grudnia identyczne rozporządzenie wprowadził Szpital Bródnowski.

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 oraz zwiększonym ryzykiem epidemicznym informujemy, że od dnia 4.12.2023 r. do minimum 31.12.2023 r., decyzją Dyrektora ds. Medycznych dra hab. n. med. Pawła Skowronka, wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa (maseczki) przez personel, pacjentów oraz inne osoby we wszystkich lokalizacjach Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego - czytamy w komunikacie placówki.

Wprowadzenie innego rodzaju restrykcji rozważa Szpital Wojewódzki w Siedlcach. Tamtejsza placówka planuje ograniczyć liczbę osób, które odwiedzają pacjentów. Na niektórych oddziałał rozważany jest nawet całkowity zakaz odwiedzin.

Limity w odwiedzinach na wszystkich oddziałach wprowadził z kolei Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce.

O możliwość wprowadzenia obostrzeń zapytaliśmy poniższe warszawskie placówki medyczne:

  • Państwowy Instytut Medyczny MSWiA
  • Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha
  • Szpital Kliniczny im.ks. Anny Mazowieckiej
  • Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. profesora W. Orłowskiego

Przedstawiciele powyższych punktów poinformowali w rozmowie z naszym portalem, że obecnie nie mają w planach wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych, jak i limitu odwiedzin. Zaznaczyli jednak, że będą rekomendować zarówno pacjentom, jak i odwiedzającym, zasłanianie ust i nosa w celu dodatkowej ochrony przed COVID-19.

Czy wrócą maseczki w komunikacji miejskiej i zatłoczonych miejscach?

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem staje się coraz częstszym powodem do dyskusji na temat wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w zatłoczonych miejscach. Tych w Warszawie nie brakuje. Są to m.in. galerie handlowe, które szczególnie w okresie przedświątecznym spotykają się dużym oblężeniem, jak i środki komunikacji miejskiej.

O to, czy do Warszawy powinna wrócić część obostrzeń znanych nam z czasów pandemii koronawirusa, zapytaliśmy przedstawicieli stołecznego Ratusza. Czekamy na odpowiedź.

Noszenie maseczek ochronnych rekomenduje m.in. dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Powinniśmy już miesiąc temu wrócić do noszenia maseczek w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej i placówkach medycznych. Powinniśmy też więcej testować. Wykonujemy raptem 4,5 tys. testów dziennie. W przeszłości wykonywaliśmy ich 50 tys. dziennie. Moglibyśmy też już spokojnie przywrócić wysyłanie pracowników ma pracę zdalną, to również zmniejsza liczbę zakażeń - powiedział dr Paweł Grzesiowski na antenie Polsat News.

Jak dotąd nie pojawiły się żadne oficjalne informacje dotyczące planowanego wprowadzenia restrykcji związanych z rosnącą liczbą zdiagnozowanych przypadków COVID-19.

Od środy można przyjąć nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19

Od 6 grudnia bieżącego roku, każda osoba, która skończyła 12 lat, może dostać nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna będzie szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5.

Rzeczniczka resortu zdrowia Iwona Kania przekazała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że do Polski dotarło 210 tys. szczepionek, a pod koniec przyszłego tygodnia przybędzie kolejnych 200 tysięcy. Podkreśliła, że z analiz ministerstwa wynika, iż liczba ta jest wystarczająca i "wszystko jest pod kontrolą".

Szczepionkę można przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień. Osoby do tej pory niezaszczepione otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto