Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy punkt widokowy w Rzeszowie (foto)

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Mechanizm zegara z 1733 roku, dzwony kościelne i przepiękna panorama rzeszowskiego Śródmieścia - wszystko to można zobaczyć wchodząc na wieże kościoła pw. Św. Krzyża.

Niedostępne dotąd wnętrza właśnie odkryły swoje tajemnice.
Jeszcze do niedawna ze względów bezpieczeństwa wstęp na wieże północną i południową był zabroniony. Dzięki składkom parafian i pomocy władz miasta udało się wyremontować kolejne podesty i udostępnić wnętrze pasjonatom sztuki, architektury i fotografii. Spoglądając przez niewielkie okna i wsłuchując się w dźwięk tykającego wahadła można podziwiać przepiękną panoramę Starówki. Popatrzeć można nawet przez otwory w trzech tarczach zegara, skąd widać dachy okolicznych kamienic.
Działa jak przed wiekami
Największą atrakcją tego miejsca jest jednak zabytkowy zegar z połowy XVIII w., prawdziwa perełka użytkowej sztuki rzemieślniczej.
- Mechanizm zegara do dziś jest niezmieniony i działa dokładnie tak, jak przed wiekami – opowiada ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża, oprowadzając nas po ciasnych wnętrzach wieży południowej.
- Podstawą są koła zębate i obciążniki na linach, które co 24 godziny trzeba ręcznie wyciągać. Tym zajmuje się dawny kościelny, bardzo przywiązany do tego miejsca – dodaje proboszcz.
Na wieży dzwonią Maciej i Helena
W wieży można obejrzeć także zabytkowe miechy, czyli urządzenie zaopatrujące organy w sprężone powietrze. Na drugą z baszt dotrzemy przechodząc nad sklepieniem świątyni. To tu znajdują się kościelne dzwony, również ten, który słyszymy codziennie o świcie. Najmniejszy pochodzi z 1683 r., dwa pozostałe, o wdzięcznych imionach Maciej i Helena, ufundował w 1973 r. ks. Walenty Bal, pierwszy proboszcz parafii.
***Liczby90schodów trzeba pokonać, żeby dotrzeć na szczyt wieży1,60metra średnicy ma największy z kościelnych dzwonów
***Na zwiedzanie wież trzeba umówić się z proboszczem parafii, ks. Władysławem Jagustynem. Najlepiej kontaktować się z nim w godzinach otwarcia kancelarii, tj. od poniedziałku do piątku w godz. 16-17.30 oraz w sobotę w godz. 8-10.
***Kościół pw. Św. Krzyża powstał w 1645 r. Pierwotnie w znajdującym się za nim klasztorze miały zamieszkać siostry Klaryski. Król Władysław IV osadził tu jednak ojców Pijarów, którzy uczyli w sąsiedniej szkole (dzisiejsze I LO). Aby ujednolicić kompozycyjnie budowlę, książęta Lubomirscy zdecydowali się dobudować do fasady kościoła dwie wieże.
Prace nad pierwszą z nich rozpoczęły się w 1705 r. i trwały jedynie 3 miesiące. W znajdującej się na hełmie wieży złotej kuli z krzyżem umieszczono relikwie przywiezione z Rzymu oraz zwoje pergaminu z opisem aktualnych wydarzeń historycznych i gospodarczych.
Wieża północna powstała rok później. W czasie I wojny światowej została ograbiona przez najeźdźców z dzwonów kościelnych. Dopiero w 1973 r. ich miejsce zajął Maciej i Helena, dwa dzwony upamiętniające utworzenie parafii.
Anna Janik

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto