Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób oszustwa w Warszawie. Złodzieje polują na przedsiębiorców. W ten sposób stracisz pieniądze z Tarczy Finansowej PFR

Redakcja
fot. Tomasz Holod
Policja ostrzega przed nowymi metodami oszustów, którzy sprytnie starają się wykorzystać okres pandemii koronawirusa COVID-19. Przestępcy dostrzegli swoją szansę w pozyskaniu środków pochodzących z rachunków bankowych przedsiębiorców, którzy starali się o dofinansowanie w ramach Tarczy Finansowej PFR. - Przestępcy wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia, wymyślając coraz to nowe scenariusze oszustw, często oparte na strachu przed skutkami koronawirusa - przyznają funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji. Dalsza część artykułu poniżej.

Oszustwo na koronawirusa. Polują na konta bankowe przedsiębiorców

- Wiemy, że oszuści dzwonią, głównie do osób prowadzących działalność gospodarczą, proponując pomoc w złożeniu wniosku i uzyskaniu subwencji finansowych w ramach Tarczy Finansowej PFR. W trakcie rozmowy przestępcy starają się namówić rozmówców do skorzystania z ich usług w zakresie złożenia wniosku o wsparcie finansowe, który można złożyć za pośrednictwem bankowości elektroniczne - tłumaczy Komenda Główna Policji.

Przedsiębiorców, którzy odbiorą taki telefon, oszust przekonuje, że proces złożenia wniosku o dofinansowanie "z tarczy" to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny. Słysząc te słowa, właściciele firm często oddają pełne zaufanie, wierząc, że nie poradzą sobie bez eksperckiego wsparcia. Kiedy oszust przejdzie już sprawnie proces uwiarygadniania się, może prosić np. o podanie danych osobowych, loginów i haseł do bankowości internetowych czy treści SMS-kodów. - Pozyskanie takich danych pozwala przestępcom na wyprowadzanie środków z rachunków bankowych przedsiębiorcy, zarówno tych zdeponowanych już na nim, jak i tych, które wpłyną w ramach pomocy publicznej - wyjaśnia KGP.

Pewien mężczyzna z Woli okazał się bardzo pomysłowy. Polował w mediach społecznościowych na ogłoszenia o skradzionych samochodach i rowerach. Zapisał się do specjalnych grup, które zajmują się takimi sprawa i tam szukał swoich ofiar.

Kiedy pojawiało się ogłoszenie o skradzionym aucie, w którym poszkodowany zwracał się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, mężczyzna rozpoczynał swoją działalność. Natychmiast kontaktował się z poszkodowanymi i przekonywał, że wie, gdzie stoi samochód.

Za swoje podpowiedzi mężczyzna żądał pieniędzy. Osoby najczęściej dawały się nabrać, ale zgłaszały sprawę na policję. W końcu mężczyzna został złapany. Za oszustwo grozi mu do 8 lat więzienia. To nie jedyny taki przypadek. Policja apeluje, aby osoby, które poszukują skradzionych przedmiotów poprzez internet, zawsze weryfikowały informatorów.

Oszustwa w Warszawie. Metoda na policjanta to już przeszłość...

W związku z nowymi metodami oszustów, policja zaleca zachować wzmożoną ostrożność. Do apelu przyłącza się również FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Specjaliści przypominają:

  • nie podawaj loginu i hasła do bankowości internetowej, które powinien znać tylko jego właściciel;
  • upewnij się, że osoba dzwoniąca do przedsiębiorcy, jest faktycznie tą, za którą się podaje;
  • nie otwieraj wiadomości poczty elektronicznej i załączonych do niej dokumentów lub linków, które pochodzą od osoby dzwoniącej lub innych podmiotów oferujących pomoc w założeniu wniosku w ramach Programu Tarczy Finansowej PFR – to działanie może mieć na celu zainfekowanie sprzętu, którym posługuje się w przedsiębiorca
  • jeżeli osoba dzwoniąca podaje się za funkcjonariusza Policji i twierdzi, że środki w Banku są w niebezpieczeństwie – nie należy wierzyć, zaleca się zerwanie połączenia i wykonanie samodzielnego połączenia na infolinię Banku

Z informacji policji wynika, iż przestępcy intensywnie wykorzystują trudny czas, jakim jest pandemia. Bez trudu wymyślają coraz to nowsze scenariusze oszustw, które najczęściej bazują na społecznym strachu przed skutkami koronawirusa. Właśnie dlatego należy zachować zdrowy rozsądek oraz dużo ostrożności w kontakcie telefonicznym z nieznaną osobą. - Nie ulegajmy presji, nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działajmy pod wpływem chwili - upomina KGP.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto