Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy tunel w Sulejówku pod Warszawą otwarty. Wcześniej znajdował się tu ruchliwy przejazd kolejowy. Inwestycja pochłonęła ponad 80 mln zł

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W środę 29 listopada o godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne otwarcie
W środę 29 listopada o godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne otwarcie PKP PLK S.A.
W środę 29 listopada nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie tunelu pod torami kolejowymi w Sulejówku. Obiekt ma w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa - Terespol, a także wpłynąć na większy komfort kierowców. Wcześniej w tym miejscu znajdował się jeden z najbardziej ruchliwych przejazdów kolejowych w Polsce. Koszt inwestycji przekroczył 80 milionów złotych. Jednocześnie podpisano umowę z wykonawcą kolejnego bezkolizyjnego skrzyżowania, które powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego.

W środę 29 listopada o godzinie 9:00 odbyło się oficjalne otwarcie tunelu pod torami w Sulejówku. Obiekt powstał w miejscu jednego z najruchliwszych przejazdów kolejowych w kraju - w al. Marszalka Józefa Piłsudskiego, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 638.

Prace rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Zadanie zostało wykonane wspólnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Samorząd Miasta Sulejówek.

Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku ta właśnie otwarta w al. Piłsudskiego oraz ta, która powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny - mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W środę 29 listopada o godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne otwarcie

Nowy tunel w Sulejówku pod Warszawą otwarty. Wcześniej znajd...

Większy komfort i poprawa bezpieczeństwa

Jak podkreślają PKP Polskie Linie Kolejowe, nowy tunel zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd kolejowy, w związku z czym kierowcy nie będą już musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

W ramach prowadzonych działań powstał nie tylko tunel o długości 90,5 metra, ale także chodniki, windy oraz ścieżka rowerowa. Przebudowano również torowisko, skrzyżowania z drogami wraz z dojazdami do posesji oraz infrastrukturę podziemną.

Tunel został wybudowany w ramach projektu pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”.

Inwestycja za ponad 80 milionów złotych

Współinwestorami inwestycji są dwa samorządy: województwo mazowieckie i miasto Sulejówek oraz spółka kolejowa. Wartość przedsięwzięcia wraz z wykupami gruntów, budową i nadzorem wyniosła 80,3 mln zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pokryły 50,52 proc. kosztów, samorząd województwa mazowieckiego - 42,02 proc. (34,1 mln zł), a miasto Sulejówek - 7,46 proc.

Problemy z nawierzchnią opóźniły otwarcie

Pierwotne otwarcie tunelu, zapowiadanego już w 2016 roku, zaplanowano na 1 października 2023 roku. Pod koniec września, władze miasta przekazały jednak, że obiekt nie spełnia określonych wymogów.

Właśnie zakończyły się próbne odwierty nawierzchni drogowej w tunelu, które miały zweryfikować to czy spełnia ona wymogi kontraktowe. Niestety podczas dzisiejszej komisji okazało się, że wyniki nie spełniają nałożonych przez nas wymogów - czytaliśmy we wpisie zamieszczonym na Facebooku.

W efekcie robotnicy rozpoczęli zrywanie nawierzchni.

Razem z MZDW i PKP PLK mamy świadomość, że nasz tunel będzie notował bardzo wysokie natężenia ruchu, stąd też wykonanie nawierzchni drogowej musi spełniać wszelkie rygorystyczne wymogi, które wspólnie określiliśmy w kontrakcie. Teraz wykonawca niezwłocznie przystąpi do prac budowlanych związanych z frezowaniem i budową nowej nawierzchni - informowali we wrześniu włodarze miasta.

Sulejówek będzie miał kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie z torami

Mieszkańcy Sulejówka zyskają też dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, pod linią kolejową nr 2 Warszawa – Terespol. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą obiektu - ZRK DOM. Projekt obejmie swoim zakresem około 90-metrowy tunel drogowy wraz z przebudową układu przyległych ulic. Będzie na nim jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

We wrześniu br. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) dla inwestycji "Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto