Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy krzyża wciąż przed Pałacem

Katarzyna Nawrocka
Katarzyna Nawrocka
Kilkanaście osób spędziło noc czuwając przed Pałacem Prezydenckim. Towarzyszyły im stalowe barierki, które zamontowała policja.

Wtorkowa decyzja o zostawieniu krzyża przed Pałacem Prezydenckim nie wystarcza najbardziej zagorzałym obrońcom. Noc spędzili oni na Krakowskim Przedmieściu, niektórzy z nich są tu już kolejną dobę.

- Nigdy nie myślałam, że będę musiała bronić krzyża, że katolikom będzie się odmawiało prawa do krzyża - mówi jedna z obrończyń w żółtej pelerynie. Wtóruje jej starsza pani: - Im bardziej oni będą chcieli stąd ten krzyż zabrać, tym bardziej my go będziemy bronić. To dla nas paliwo.

Stalowe barierki odgradzają od krzyża

Obrońcy krzyża zostali odgrodzeni od krzyża stalowymi barierkami. O ustawiony z nich płot oparli tabliczki z postulatami i flagi. Przed barierkami stoją jeszcze znicze, kwiaty, a także zgrzewki wody mineralnej i reklamówki z rzeczami obrońców, które pozwalają wnioskować, że łatwo nie odpuszczą. Przed Pałacem Prezydenckim obecna jest także grupa strażników miejskich.

We wtorek fiaskiem zakończyły się negocjacje pomiędzy obrońcami krzyża a księżmi z kościoła św. Anny, którzy wraz z harcerzami przyszli przenieść krzyż. Gdy podjęto próbę zabrania krzyża, doszło do przepychanek z funkcjonariuszami. Ze względu na bezpieczeństwo zgromadzonych Kancelaria Prezydenta postanowiła pozostawić krzyż w dotychczasowym miejscu.

Kuria: te wydarzenie nie powinny mieć miejsca

Kancelaria Prezydenta wraz z Kurią Warszawską i Duszpasterstwem Akademickim wydała wspólne oświadczenie w sprawie krzyża, w którym pisze, że "(Krzyż) był świadkiem wydarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca", a "Kuria Metropolitalna Warszawska nie może milczeć w sytuacji używania znaku krzyża do celów pozareligijnych". Dokument podpisał także Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Krzyż ustawiony przez harcerzy miał zostać wczoraj przeniesiony do kościoła św. Anny i poświęcony, następnie miała się odbyć msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. 5 sierpnia miał wyruszyć wraz z pielgrzymami na Jasną Górę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto