MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od wtorku kontrolerzy będą mogli "ująć" pasażera bez biletu

gonzo19
gonzo19
www.gs24.pl
Co to oznacza w praktyce? - Przytrzymywanie i zastawianie wyjścia z pojazdu - wyjaśniają przedstawiciele ZTM.

Od 1 marca zmienia się ustawa o prawie przewozowym. W skrócie kontrolerzy biletów będą mogli ująć gapowicza, jeśli ten nie będzie miał dokumentu tożsamości i nie będzie chciał poczekać na przyjazd policji.

Ująć, tylko jak?

Gołymi rękami. Przynajmniej tak wynika z rozmowy, którą przeprowadziliśmy z Andrzejem Skwarkiem z Zarządu Transportu Miejskiego. – Kontroler będzie mógł przytrzymać taką osobę. Nie będzie miał jednak kajdanek, czy innych przedmiotów do obezwładniania, bo nie posiada do tego uprawnień – wyjaśnia rzecznik.

To oznacza, że do czasu wezwanie policji lub straży miejskiej, kontroler musi przytrzymać gapowicza rękami. Nie będzie to łatwe, jeśli pasażer okaże się wyjątkowo zdeterminowany, aby uciec. – Kontroler będzie mógł liczyć na pomoc kolegów, bo zazwyczaj kontrole przeprowadzane są jednocześnie przez dwie lub trzy osoby – tłumaczy Skwarek.

A co w sytuacji, jeśli gapowicz okaże się groźny? Takie sytuacje się zdarzają. Jak podaje ZTM, tylko w 2010 roku było 15 przypadków, w których kontrolerzy podczas wykonywania swoich obowiązków odnieśli obrażenia. Rok wcześniej takich zdarzeń było aż 43.

– Kontroler musi mieć na uwadze swoje zdrowie – mówi Andrzej Skwarek. To oznacza, że jeśli sytuacja go przerośnie, będzie mógł odpuścić zatrzymanie. Ale na tym praca się nie skończy. Rzecznik ZTM sugeruje, że niczym detektyw kontroler mógłby takiego gapowicza „śledzić”, jednocześnie wzywając na miejsce mundurowych.

Uciekasz? Zapłacisz…

Być może tym, co powstrzyma gapowiczów przed ucieczką, będzie nie silne ramię kontrolera, a wysoka grzywna.

Od 1 marca oprócz kary za brak biletu (w Warszawie to 150 zł), policja może ukarać za próbę ucieczki lub nie okazanie dokumentu tożsamości mandatem 500 zł, a sąd grzywną nawet do 5 tys. zł.

Z danych ZTM wynika, że w 2010 r. kontrolerzy biletów przeprowadzili ponad 370 tys. kontroli i nałożyli 20 tys. wezwań do zapłaty.


Zobacz również:
Jeździsz na gapę? Możesz trafić do rejestru dłużników
Kanarzy w "mundurach" sprawdzą ci bilet
Więcej kontrolerów w komunikacji miejskiej
Coraz więcej gapowiczów w stolicy?

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto