Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd Kurierowi z Warszawy [zdjęcia]

boa
boa
Pięć lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański. W samo południe mieszkańcy stolicy złożyli wieńce na grobie legendarnego Kuriera z Warszawy.

Oprócz nich na Stare Powązki przybyli tłumnie uczniowie szkół imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego z całej Polski. M.in. Adrianna Balińska i Klaudia Gąsiorowska z podstawówki w Bornem Sulinowie (woj. zachodniopomorskie).

– Nie mogło nas tu zabraknąć. Kurier z Warszawy całe życie spędził na walce o naszą ojczyznę. To wielka odpowiedzialność i zaszczyt, że jest patronem naszej szkoły – mówią zgodnie szóstoklasistki.

Ich podstawówkę jako pierwszą w Polsce ochrzczono imieniem Nowaka-Jeziorańskiego. I to jeszcze za jego życia, w 2001 roku. – Inicjatywa wyszła od rodziców. Ich pomysł od początku nie budził żadnych kontrowersji. Wszyscy byli zgodni, że trudno o bardziej znamienitego patrona – opowiada Wiesław Tranbowicz, dyrektor szkoły.

"Nauczyciel patriotyzmu"

Kwiaty na grobie legendarnego Kuriera z Warszawy złożyli też m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Dla mojego pokolenia, urodzonego po wojnie, Nowak-Jeziorański był nauczycielem patriotyzmu i wychowawcą. Chociaż go nie mogliśmy wówczas spotkać, znaliśmy dobrze jego głos płynący z radia. Dlatego dziękujemy za tę nadzieję, docierającą do Polaków mimo zagłuszania– podkreśla prezydent Warszawy.

Pięć lat bez Kuriera z Warszawy

Wcześniej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawił uroczystą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy Świętojańskiej.

Za to po południu Muzeum Powstania Warszawskiego pokaże przegląd filmów o Kurierze z Warszawy. Po projekcji na wyjątkowym wieczorze wspomnieniowym spotkają się przyjaciele Nowaka-Jeziorańskiego: Jacek Fedorowicz, Radosław Sikorski i Mirosław Chojecki.

Koordynatorem rocznicowych obchodów jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Komitet Honorowy powołał prof. Władysław Bartoszewski.

– Jan Nowak był od lat niemowlęcych związany ze stolicą. Był do niej przywiązany i dlatego wrócił do niej po latach emigracji. Dla mnie ten element warszawskości jest ważny jako warszawiaka od pokoleń – przypomina profesor.

Warszawa pamięta

Rocznicowe wykłady, seminaria, dyskusje i przeglądy filmowe odbywają się w całym kraju. Stolicy włączy się do akcji także 11 czerwca. Uniwersytet Warszawski zaprosi wtedy wszystkich na konferencję naukową "Jan Nowak-Jeziorański. Kurier Armii Krajowej, redaktor Radia Wolna Europa, polityk".

Jan Nowak-Jeziorański – właściwie nazywał się Zdzisław Antoni Jeziorański. Był politykiem, publicystą, żołnierzem Armii Krajowej, Cichociemnym. Dziennikarz i publicysta, przez wiele lat kierował polską sekcją Radia Wolna Europa. W lipcu 2002 roku, po 58 latach emigracji, wrócił do Polski i zamieszkał na stałe w Warszawie, przy ulicy Czerniakowskiej 178a. Zmarł 20 stycznia 2005 roku.


Zobacz także:
Bartoszewskiego nowe spojrzenie na Powstanie
Bartoszewski przekazał zbiory bibliotece

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto