Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpowiedzialni płacą na środowisko

redakcja
redakcja
redakcja
Czy twoja firma zapłaciła już za korzystanie ze środowiska za ubiegły rok? Nie jesteś pewien? Nie lekceważ tego obowiązku!

Za pieniądze z opłat środowiskowych budujemy urządzenia przeciwpowodziowe, dotujemy wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i ekologicznych form transportu, wspomagamy recykling i utrzymanie terenów zielonych, prowadzimy edukację ekologiczną twoich dzieci.
O tym, że każde przedsiębiorstwo pobierające wodę co celów przemysłowych i odprowadzające ścieki, emitujące gazy i pyły do atmosfery, a także generujące odpady musi raz na pół roku składać służbom marszałka województwa stosowne informacje na ten temat, wyliczać należne opłaty, a potem je płacić, wie każdy prowadzący biznes. Niestety, wiele firm po prostu tego nie robi.
- Pieniądze z opłat środowiskowych, płacone przez tych wszystkich, którzy wpływają na degradację środowiska, służą inwestycjom i przedsięwzięciom, dzięki którym chronimy środowisko przed negatywnym wpływem aktywności człowieka i mamy szansę przekazać je naszym dzieciom i wnukom w jakim takim stanie. Ma to znaczenie szczególnie w takich województwach jak nasze, które liczy na rosnące i coraz większe wpływy z turystyki i biodynamicznego, ekologicznego rolnictwa. Odprowadzanie tego podatku jest przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu – podkreśla dyrektor Departamentu Środowiska i Geologii w Urzędzie Marszałkowskim Małgorzata Walter.
Co dzieje się z pobranymi opłatami? 20 procent każdej należnej sumy wpływa do właściwego budżetu gminy, a 10 procent do kasy powiatu. Wyjątkiem są opłaty za składowanie odpadów – tu aż połowa sumy trafia do budżetu gminy. Te środki muszą być wydane w bardzo konkretny sposób. Można powiedzieć, że generalnie można je przeznaczyć jedynie na proekologiczne inwestycje i przedsięwzięcia. W tym katalogu mieszczą się między innymi utrzymanie terenów zielonych, zadrzewień i parków; budowa, utrzymanie i modernizacja urządzeń przeciwpowodziowych; przedsięwzięcia związane z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej; wspomaganie ekologicznych form transportu.
Pozostałe 70 groszy z każdej zapłaconej złotówki dzieli się między Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (65 procent) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (35 procent). Jako samorząd województwa mamy wpływ przede wszystkim na politykę proekologiczną prowadzoną przez tę pierwszą instytucję. Nasz WFOŚ, podobnie jak pozostałe piętnaście wojewódzkich funduszy, używa swojej puli do udzielania wsparcia w postaci dotacji i pożyczek na przedsięwzięcia służące ochronie środowiska i proekologiczne. W 2011 roku będzie wspierał przede wszystkim inwestycje związane z budową i modernizacją oczyszczalni ścieków i urządzeń przeciwpowodziowych, gospodarką odpadami, termomodernizacją budynków i ekologicznym ogrzewaniem i podgrzewaniem wody, a także programy proekologicznej edukacji młodych ludzi.
Termin składania informacji i opłat za drugie półrocze ubiegłego roku upływa z końcem stycznia.
Więcej informacji, w tym wszystkie kwestie formalne, w zakładce przygotowanej przez nasz Departament Środowiska i Geologii tutaj. Na wszelkie pytania odpowie inspektor w Biurze Baz Danych i Kontroli Opłat Środowiskowych Dorota Rochnowska (tel. 784 994 634; [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto