Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonią tablicę ku czci Geremka

boa
boa
W domu przy Piwnej 25 mieszkał niemal pół wieku. Dlatego w pierwszą rocznicę śmierci profesora Bronisława Geremka na Starówce zawiśnie pamiątkowa tablica.

13 lipca (poniedziałek) o 16:00, na rogu Piwnej i Piekarskiej, spotkają się znajomi i współpracownicy zmarłego polityka. Niewykluczone, że pojawi się także ktoś z rodziny profesora oraz jego bliscy przyjaciele. - Nie będzie wielkiej pompy. Odsłonimy pamiątkową tablicę, wypijemy lampkę wina i przy dźwiękach muzyki jazzowej podzielimy się wspomnieniami o naszym Mistrzu – mówi w rozmowie z MM Warszawa Agnieszka Kuncewicz, radna Warszawy i działaczka Partii Demokratycznej.

Bruksela też pamięta

Właśnie z tą formacją związany był Bronisław Geremek i dlatego ugrupowanie zdecydowało się ufundować kamienną tablicę z wyrytymi gwiazdkami Unii Europejskiej. – W Brukseli jest nawet plac Agora Geremek, więc uczczono tam profesora dużo bardziej niż w naszym kraju. Chcielibyśmy spotykać się co roku przy Piwnej i dbać o to, by pamięć o tym wybitnym Polaku, Europejczyku i warszawiaku była pielęgnowana – deklaruje Kuncewicz.

Ulica Geremka dopiero za kilka lat

Dodaje, że już w październiku zeszłego roku złożyła wniosek o nadanie jednej z ulic w Warszawie imienia Bronisława Geremka. Wcześniej z podobną inicjatywą wystąpili również polscy europosłowie. "Profesor przez całe swoje życie związany był z Warszawą. Tu się urodził, mieszkał i pracował. Stąd też przez wiele lat wybierany był Posłem na Sejm, a potem Posłem do Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy przekonani, że Warszawa, z którą tak mocno i nierozłącznie związane było życie profesora Bronisława Geremka, w szczególny sposób powinna uczcić i upamiętnić Jego osobę". Pod tym apelem podpisali się rok temu m.in. Marek Czarnecki, Genowefa Grabowska, Jan Kułakowski, Janusz Onyszkiewicz, Józef Pinior, Paweł Piskorski, Dariusz Rosati i Grażyna Staniszewska.

Jednak zgodnie z prawem, imię zmarłej osoby można nadać ulicy nie wcześniej niż po upływie pięciu lat od daty śmierci upamiętnianej osobistości. Jedynym wyjątkiem było masowe nadawanie imienia Jana Pawła II rondom i placom w całym kraju.

Tragiczny wypadek

Bronisław Geremek zginął 13 lipca 2008 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Lubień koło Nowego Tomyśla (Wielkopolska). Prowadzony przez niego mercedes z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z nadjeżdżającym samochodem dostawczym.

Profesor został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Był wybitnym historykiem-mediewistą i politykiem, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, posłem na Sejm kilku kadencji, a od 2004 r. posłem do Parlamentu Europejskiego.

Wspomnienie o Bronisławie Geremku i odsłonięcie pamiątkowej tablicy już w poniedziałek, 13 lipca, o godz. 16:00, na rogu ulic Piwnej i Piekarskiej.


Czytaj także:
Warszawa pożegnała profesora Geremka
Bronisław Geremek nie żyje
Warszawa z ulicą profesora Geremka?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto