Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Omiń kryzys i idź na kosmetologię!

Kamila Małocha
Kosmetologia radąna kryzys
Kosmetologia radąna kryzys fot.123rf
Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z potęgi działania wizerunku i coraz częściej chcą dobrze wyglądać. Wybierając zawód, który chcemy wykonywać w przyszłości, warto więc pomyśleć o kosmetologii.

Popyt na usługi kosmetologów rośnie, jeżeli boicie się kryzysu na rynku pracy, warto wybrać kierunek studiów związany z tą dziedziną. Kosmetolodzy bez trudu znajdują zatrudnienie w gabinetach dermatologicznych, laboratoriach, redakcjach czasopism dla kobiet, a także ośrodkach spa i sanatoriach.

- Dobrze przygotowany kosmetolog za pomocą specjalistycznych zabiegów poprawi i przywróci urodę ciała. Udzieli porad z zakresu kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej, a także makijażu czy sposobów prawidłowego żywienia. Kosmetologia wiąże się bowiem także z edukacją pacjentów - jak długo zachować młodość i cieszyć się zdrowiem - mówi mgr Joanna Klonowska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie, uczelni kształcącej kosmetologów.

Zobacz: Chcesz żyć dostatnio? Zobacz, gdzie się uczyć

Absolwent kosmetologii, ze względu na szybki rozwój branży, musi regularnie uzupełniać swoją wiedzę. Nie każdy też nadaje się do wykonywania tego zawodu. Wymagane są określone predyspozycje. Oprócz wiedzy i odpowiednich umiejętności najważniejszą rolę odgrywa zaufanie. Ważna jest łatwość nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji z pacjentem, dyskrecja, chęć niesienia pomocy i wysoka kultura osobista. Pacjenci zgłaszający się do kosmetologa często muszą wcześniej sami pokonać własne opory czy zahamowania.

Kosmetologiem może zostać każdy, kto uzyska przynajmniej tytuł licencjata na kierunku kosmetologia. Tego typu studia realizowane są w oparciu o wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - od kilku lat formalnie jako studia magisterskie. W programie znajdują się takie przedmioty, jak: anatomia, fizjologia, biochemia, farmakologia, dermatologia, chemia kosmetyczna, kosmetologia czy estetyka.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę, jakich kompetencji oczekuje się od kosmetologów - a jest to po pierwsze wiedza ogólnomedyczna, poznawanie i rozumienie zasad kosmetologii, po drugie - to praktyczna umiejętność wykonywania zabiegów kosmetologicznych, a po trzecie - pewne kompetencje personalne, trafność podejmowania decyzji, umiejętność dialogu z pacjentem, takt, wrażliwość - możemy powiedzieć, że nauka praktyczna i teoria to te elementy, które chcemy, żeby uczelnia spajała i wdrażała do programu studiów. - Jeśli oczekujemy od absolwentów odpowiedzialnego podejścia do wykonywanego zawodu, musimy odpowiedzialnie kształcić - wyjaśnia Joanna Klonowska.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto