Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłaty za śmieci, Warszawa 2020. Ceny wzrosną o 300 proc. i nie będą zależeć od metrażu

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Łukasz Kowalski/archiwum
Warszawa zmienia cennik za odbiór śmieci. Średnia opłata na warszawiaka wzrośnie z 9,5 zł do 38 zł i nie będzie związana z metrażem gospodarstwa - zdecydowali 12 grudnia 2019 r. radni. Mieszkańcy stolicy będą płacić ryczałt, który wyniesie 65 zł miesięcznie od mieszkania i 94 zł od domu jednorodzinnego. Więcej informacji w tekście poniżej.

Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci

W 2020 r. stolica będzie musiała przeznaczyć 925 mln zł na zagospodarowanie odpadami. W porównaniu do 2016 roku, kwota ta wzrosła o 300 proc. (z 323 mln zł). Średnia opłata na mieszkańca zwiększy się z 9,5 zł do 38 zł i nie będzie związana z metrażem. - Zmusiły nas do tego nowe przepisy przegłosowane w parlamencie. I nie tylko nas – Warszawę, ale wszystkie samorządy w Polsce. Razem z innymi samorządowcami alarmowaliśmy, jakie będą skutki nieprzemyślanych decyzji rządu - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Musimy dopłacać do każdej tony przekazywanego papieru, plastiku i pozostałych surowców. Narzucone, nowe zasady selektywnej zbiórki wpłynęły na wyższe rachunki za odbiór odpadów - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Warszawa wprowadza opłaty ryczałtowe

W 2020 roku nie będzie powiązania opłat z metrażem gospodarstwa. Na czwartkowej sesji Rady Miasta przyjęto inną propozycję - opłatę ryczałtową. - To metoda rekomendowana przez doradców, którzy współpracowali przy proponowanej uchwale. Nie jest rozwiązaniem doskonałym, ani bezwzględnie lepszym od pozostałych metod – i dlatego będzie rozwiązaniem tymczasowym - informuje ratusz.

Opłaty na podstawie zużycia wody

System, w którym opłaty za odpady będą zależne od zużycia wody wydaje się najbardziej zrozumiały, bo najmocniej „wiąże” opłatę z osobą zamieszkującą konkretny lokal. Wdrożenie takiego systemu rozliczeń wymaga o wiele więcej czasu i przygotowań, niż dał Sejm na wprowadzenie zmian w uchwale. – W najbliższych miesiącach przekażemy radnym i mieszkańcom Warszawy analizy pokazujące, jak można wdrożyć metodę od zużycia wody – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ile zapłacimy za odbiór śmieci?

Jak informuje ratusz, nowe stawki będą obowiązywać najwcześniej od lutego 2020 r. Miasto wprowadza obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. - Skutkiem niewypełniania tego obowiązku będzie konieczność zapłaty dwukrotności stawki podstawowej (dopuszczalna w ustawie maksymalna stawka to czterokrotność) - czytamy w informacji od ratusza. Jak wygląda cennik na 2020 rok?

  • nieruchomości wielorodzinne – 65 zł za miesiąc,
  • nieruchomości jednorodzinne, mieszkaniowe – 94 zł za miesiąc,
  • nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte stałą, ryczałtową opłatą roczną – 169,3 zł, hotele - 11,85 zł/m3 wody,
  • zabudowa mieszana (np. salon fryzjerski w kamienicy) – iloczyn powierzchni użytkowej oraz stawki wynoszącej 1,35 zł/m2.

Miasto pomoże

Osoby w trudnej sytuacji finansowej będą mieć zapewnione wsparcie miasta. Stolica wprowadza tzw. osłonowe wsparcie – 50 proc. dofinansowania do rachunków za opłatę odpadową. Na pomoc mogą liczyć osoby, które ukończyły 65. rok życia i osoby niepełnosprawne, gospodarstwo utrzymujące się wyłącznie z renty lub emerytury, uzyskujący miesięcznie dochód w wysokości nieprzekraczającej 1 752,50 netto zł netto i nie kwalifikujący się do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Jak wylicz ratusz, 7,5 tys. gospodarstw będzie potrzebować wsparcia.


od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto