Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie Lamy - uczta dla kinomanów

redakcja
redakcja
Gościem specjalnym festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski, który odbierze Honorową Lamę.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski, który odbierze Honorową Lamę. redakcja
Do rozpoczęcia Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy zostały dwa tygodnie. Organizatorzy zapewniają, że emocji nie zabraknie.

Podczas trwającego ponad tydzień festiwalu zobaczymy perełki polskiego oraz światowego kina. Wśród nich między innymi „Trzy kolory. Biały" - Krzysztofa Kieślowskiego, „Zawrócony" - Kazimierza Kutza, „Cześć Tereska" Roberta Glińskiego oraz „Tam gdzie rosną poziomki" w reżyserii Ingmara Bergmana. Zwieńczeniem imprezy będzie konkurs festiwalowy, w którym zmierzą się twórcy z wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy. W sumie do konkursu zgłoszono około 200 filmów.
- Po wielu nocach oglądania i burzliwych dyskusjach wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najlepsze - mówi Rafał Mościcki, ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy, które organizuje festiwal.Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: etiud filmowych oraz filmów amatorskich. W każdej z nich zobaczymy po 13 filmów. Do udziału w konkursie zakwalifikowały się również filmy dwóch opolskich artystów: „Paradoks przeznaczenia" w reżyserii Łukasza Baczyńskiego oraz „List" Jakuba Gryzowskiego. - Ciągle czujemy niedosyt i liczymy, że w kolejnych latach w konkursie znajdzie się jeszcze więcej filmów z Opolszczyzny - mówi Mościcki.
Specjalnym gościem festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski, który odbierze Honorową Lamę.
- Uznaliśmy, że zasłużył na to wyróżnienie za całokształt swojej twórczości - mówił Rafał Mościcki. - Zbigniew Zamachowski jest człowiekiem niezwykle barwnym, w jego kreacjach aktorskich nie ma sztampy. Równie świetnie potrafi zagrać człowieka sympatycznego, jak i strasznego, stąd nasza decyzja - uzasadnia.Panorama Kina Światowego i Filmy rekomendowane przez Piotra Dumałę - zobacz program
Organizatorzy festiwalu obiecują, że pokazywany materiał będzie różnorodny. - Dlatego znajdą się w nim zarówno filmy humorystyczne, jak również te poważne i refleksyjne - mówi Malwina Popiołek ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy. - Chcemy, żeby filmy zmuszały widza do refleksji i zostawały z nim zdecydowanie dłużej niż do zakończenia pokazuje - przekonuje. Wśród największych zalet festiwalu członkowie stowarzyszenia wymieniają bezpośredni kontakt z widzami.
- U nas nie ma czerwonych dywanów. Twórcy siedzą pomiędzy widzami, a ci mogą dyskutować z nimi o obejrzanych filmach i jeśli coś im się nie podoba - głośno wyrazić swój sprzeciw - podsumowują.
Festiwal rozpocznie się 7 października i potrwa do 15 października.
Tym razem pokazy odbędą się nie tylko w Opolu, ale również w Kluczborku, Nysie i Brzegu. Wstęp na większość pokazów jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto