Mural dla warszawiaków
Warszawa ma nowy mural. Na ścianie siedziby ZDM przy ulicy Chmielnej 120 na Woli powstało wielkie dzieło - opowieść o rozpędzonej Warszawie, mieście dynamicznym, szybkim, pełnym gwaru i zabawy. Ważnym elementem projektu są potężne koła – symbol ruchu i mobilności. To właśnie na nich Warszawa pędzi po wijącej się drodze. Mural jest autorstwem znanego warszawskiego malarza – Tytusa Brzozowskiego i został zadedykowany wszystkim mieszkańcom miasta.
Warszawa złożona z warstw
Przedstawiona na muralu Warszawa składa się z kilku warstw, które budują charakter stolicy. - Na samym dole znalazły się kamienice z typowymi dla Starego Miasta domkami na dachach. Wyżej są budynki z późniejszego okresu rozwoju Warszawy - kamienice przy ul. Chmielnej 98 i 108 oraz Złotej 75. Kolejna warstwa to rotunda przynależna do gmachu Ministerstwa Komunikacji projektu Bohdana Pniewskiego i ulica Chałubińskiego w zestawieniu z dwiema wieżami Marriottem oraz Elektrim. Miejsce obok zajął najbardziej rozpoznawalny warszawski budynek- Pałac Kultury. Ostatnim elementem muralu jest kaplica kościoła Zbawiciela.
ZOBACZ, jak powstawał mural dla warszawiaków
Opowieść o rozpędzonej Warszawie. Niesamowity mural Tytusa B...
Mosty, drogi i dachy
Między budynkami znajdują się mosty, czyli kolejny po drogach element związany z działalnością ZDM. Na mostach, ale również na dachach, kominach, czy gdzieś na niebie odnajdziemy ludzi reprezentujących gwarne warszawskie życie. W projekcie pojawiły się też drobne surrealistyczne elementy. – Kości do gry rozrzucone wśród zabudowy – to częste w pracach Tytusa Brzozowskiego odniesienie do zróżnicowanego charakteru stołecznych ulic - opisują urzędnicy.
ZOBACZ TEŻ: Tytus Brzozowski w Promie Kultury. Tłumy na wystawie akwarelisty
ZOBACZ TEŻ: Mural na Pradze Południe. Najnowsza praca Tytusa Brzozowskiego już gotowa. W piątek otwarcie wystawy
Mural na Pradze Południe. Najnowsza praca Tytusa Brzozowskie...
Tytus Brzozowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Pięć lat pracował w zespole warszawskiej pracowni projektowej Jems Architekci. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów. W pracach Tytusa Brzozowskiego znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, poukrywane wątki i zdarzenia.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?