Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści znów w akcji. Uważajcie na kolejną serię fałszywych SMS-ów. Tym razem dotyczą nadpłaty lub niedopłaty PIT

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Oszuści znowu atakują z kolejną serią fałszywych SMS-ów. Tym razem wiadomości informują o konieczności dopłaty podatku lub nadpłacie. Jak podkreśla Krajowa Administracja Skarbowa, do podatników nigdy nie są wysyłane takie SMS-y. Wiadomości te są próbą wyłudzenia danych. Szczegóły poniżej.

Oszustwo na podatnika. Nowy sposób na wyłudzenie danych i pieniędzy

Oszuści w pełni wykorzystują okres rozliczeń PIT i rozsyłają SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty podatku. W treści wiadomości znajduje się link prowadzący rzekomo do konta urzędu skarbowego lub numer telefonu komórkowego, pod którym będzie można skontaktować się z - oczywiście fałszywym - pracownikiem skarbówki.

Wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym. Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność! - przekazała Krajowa Administracja Skarbowa.

Przestępcy zmienili taktykę - coraz więcej osób wie, nie należy klikać w linki otrzymane w SMS lub w mailu, stąd podszywanie się pod urzędnika i "pomoc" dzwoniącemu przez telefon.

Wcześniej przestępcy przesyłali SMS-em link, kierujący do fałszywej strony popularnych operatorów płatności, za pośrednictwem którego ofiara miała zalogować się do swojego banku, aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku lub pokryć niedopłatę. W ten sposób oszuści przejmowali dostęp do konta i zgromadzonych na nim pieniędzy. Dziś wiele osób już wie, że nie należy klikać w żadne linki otrzymane w sms lub w mailu. Dlatego przestępcy zmieniają taktykę, coraz bardziej operując socjotechniką - powiedział Maciej Wójcik z Biura Informacji Kredytowej.

Jak wskazują eksperci BIK, nowy sposób działania oszustów polega na uwiarygodnieniu kontaktu.

Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości SMS do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon "żywa" osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby - tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego - wytłumaczył Maciej Wójcik.

Kiedy przestępca uzyska dostęp do konta ofiary może nie tylko "wyczyścić" jej konto, ale pójść o krok dalej - na przykład zaciągnąć w jej imieniu kredyt, z którego pieniądze również przejmie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto