MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Parking ekologiczny na SGGW w Warszawie. Innowacyjne rozwiązanie pomoże przeżyć drzewom

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Na terenie uczelni powstał ekologiczny parking
Na terenie uczelni powstał ekologiczny parking Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wybudowano innowacyjne, ekologiczne miejsca postojowe. Innowacyjne rozwiązanie polegające na zastosowaniu specjalnej mieszanki glebowo-kamiennej, ma pomóc w rozwoju okolicznej roślinności. - Zakładamy, że ta powierzchnia będzie latem o kilka-kilkanaście stopni chłodniejsza niż zwykły parking - tłumaczy autorka wynalazku, dr hab. Marzena Suchocka.

Kilka tygodni temu, Katedra Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych informację dotyczącą wdrażania nowych, ekologicznych rozwiązań na terenie uczelni. Chodzi o specjalne miejsca postojowe, dzięki którym okoliczne drzewa nie zahamują swoje rozwoju.

- Wiemy jakie jest optimum nasycenia zieleni w naszych miastach. To trzydzieści procent pokrycia koronami drzew. Na tego typu terenach trudno osiągnąć wyższy poziom. Z drugiej strony, mamy problem z tym, aby utrzymać nasze drzewa w dobrej jakości. Znalazłam rozwiązanie, które pozwoli na połączenie miejskiej infrastruktury z przyrodą - mówi dr hab. Marzena Suchocka z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Ekologiczny parking. Eksperyment na terenie SGGW

Na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa wiejskiego utworzono eksperymentalne miejsca postojowe. Zastosowano tam wynalezioną przez dr Suchocką specjalną mieszanką kamienno-glebową. 

Poniżej można zobaczyć materiał wideo dotyczący wynalazku, udostępniony w sieci przez uczelnię.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Nasze rozwiązanie to powiększenie misy o przestrzeń, która zazwyczaj jest nieczynna. Chodzi o przestrzeń parkingową. Pod spodem zastosowaliśmy mój wynalazek, czyli mieszankę kamienno-glebową, która w rzeczywistości powiększa przestrzeń misy. Dodatkowo przykryliśmy tę mieszankę betonem porowatym, uzyskując tu pełną chłonność. W efekcie cała ta przestrzeń zatrzymuje wodę. Mamy tutaj napowietrzającą i nawadniającą studzienkę, która zaopatruje korzenie w tlen - wyjaśnia dr Suchocka.

Autorka projektu precyzuje, że wyznaczane przez miejskich ogrodników miejsce dla drzewa o powierzchni liczącej zazwyczaj metr na metr wystarcza na rozwój drzewa tylko przez 10 lat.

Wynalazek pomoże przeżyć drzewom

Jak wyjaśnia uczona, powyższe rozwiązanie sprawi, że woda pozostanie w ziemi, nawadniając korzenie drzew. W dodatku, wynaleziona przez nią mieszanka kamienno-glebowa umożliwia przepływ powietrza pomiędzy korzeniami drzew. Innowacyjne studzienki umożliwiają ponadto pomiary ilości zgromadzonej wody i zmian temperatury.

Tego typu wynalazek ma pomóc w utrzymaniu coraz większej ilości zieleni w miastach. Pozwoli także na obniżenie się latem temperatur powierzchni betonowych.

- Zakładamy, że ta powierzchnia będzie latem o kilka-kilkanaście stopni chłodniejsza niż zwykły parking - tłumaczy autorka wynalazku, dr hab. Marzena Suchocka.

Uczona dodaje, że istotne jest to, by drzewa osiągały duże rozmiary, gdyż tylko tego typu okazy są w stanie wyprodukować ogromną ilość tlenu, pochłaniając jednocześnie spore ilości dwutlenku węgla oraz wyparowując ok. 300-400 litrów wody na godzinę, dając ochłodę w upalne, skwarne dni.

Dr Suchocka podkreśla także, że żyjące długo drzewa zatrzymają rocznie tyle dwutlenku węgla, ile produkują trzy samochody lub gospodarstwo domowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto