Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Photo Day 10 już w jutro!

redakcja
redakcja
Lech Kamiński
Tym razem, dzięki uprzejmości Pana mjr Mariana Rochnińskiego, spotkamy się w Kościele Garnizonowym. Będziemy mogli go sfotografować od zewnątrz, wewnątrz, a także będziemy mogli wejść na wieżę, co będzie wyjątkową i niepowtarzalną okazją.

W dniu 13 listopada, w sobotę w ramach „Photo Day 10” miłośnicy fotografii spotkają się przed kościołem garnizonowym w Toruniu, by sfotografować i lepiej poznać zabytkowy obiekt – neogotycką budowlę Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. O budowli i historii kościoła, użytkowaniu i dbałości ze strony Garnizonowej Parafii Wojskowej w Toruniu, 1 bazy Materiałowo – Technicznej, WAK nr 5 przy CSAiU i wreszcie Rejonowego Zarządu Infrastruktury Wojskowej w Bydgoszczy opowie major – przewodnik PTTK po mieście Toruniu Marian Rochniński.

W spotkaniu przewidziano określoną ilość uczestników.
Fotografowanie w tym kościele jest dużym, fachowym wyzwaniem o czym przekonają się sami uczestnicy. Niewątpliwie największą atrakcją dla fotografików uczestników spotkania w kościele garnizonowym będzie zwiedzanie wieży kościelnej. Przepiękny widok z jej górnych kondygnacji na miasto wynagrodzi uczestnikom spotkania trudy wejścia i zejścia z obiektu.
Kościół Garnizonowy p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Zbudowany pośrodku placu św. Katarzyny, będącego centralnym miejscem planowanej dzielnicy Wilhelmstadt w latach 1894-1897 wg projektu architekta Schönhalsa (z Departamentu Budownictwa Ministerstwa Wojny w Berlinie) w miejscu rozebranej fortyfikacji bastionowej. Jest też centralnym punktem pierścienia fortecznego XIX wiecznej twierdzy. Nazwa, wezwanie świątyni wiąże się kaplicą św. Katarzyny z XVII w. (rozebraną w 1814 r.), która stała w pobliżu. Jest to neogotycki, jednonawowy kościół z transeptem, o sklepieniu gwiaździstym. Początkowo ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, do 1920 był kościołem garnizonowym Armii Pruskiej, a następnie Wojska Polskiego. Posiada najwyższą w Toruniu wieżę o wysokości 86 m. Liczył 1600 miejsc siedzących. W kościele znajdują się 35-głosowe organy (z czasów budowy 20 głosowe), a także rzeźby (stacje drogi krzyżowej, płaskorzeźby) wykonane przez artystę Ignacego Zelka w latach 1924 i 1930. Nowy ołtarz główny przedstawiający Chrystusa Zmartwychwstałego wykonali wspólnie w 1930 roku artyści Wojciech Durek i Ignacy Zelke. Ten drugi też jest też autorem ołtarza polowego umieszczonego od zewnątrz od strony północnej oraz figury Matki Bożej Królowej Polski przed świątynią. W 1927 roku w portalu północnym zbudowano ołtarz polowy z Chrystusem dźwigającym krzyż, dłuta Wojciecha Durka, który też wykonał dekoracje malarskie na ścianach w ramionach transeptu. Wystrój malarski kościoła (w miejsce starszego malarza Wilhelma Sieversa z Hanoweru) wykonał Kazimierz Mitera w 1929 roku. Skromna dekoracja rzeźbiarska zamieszczona na ławach to pozostałość pracy rzeźbiarzy Massera i Hallera z Hanoweru. Zewnętrzne otoczenie dzięki ustawionym pomnikom oraz wystrój wnętrza z umieszczonymi na ścianach tablicom pamiątkowym i malowidłom ściennym - polichromiom nadaje świątyni charakteru religijno – patriotycznego.
W ostatnich latach odbyły się prace remontowo-konserwatorskie, w wyniku których wyremontowany został dach świątyni, wieża, cztery tarcze zegarowe, a także cała zewnętrzna elewacja. Trwają sukcesywne prace nad konserwacją wnętrza.Kościół to budowla neogotycka, w której zastosowano i utrzymano w znakomitym stanie niemal wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla stylu gotyckiego (klasyka stylu) jest często odwiedzana przez wszystkich którzy pragną posiąść podstawową wiedzę o tym stylu architektury, by później lepiej zrozumieć Toruń jako miasto gotyku.
-----------------------------------------------------------SPOTKANIE
Spotykamy się 13 listopada o godzinie 10 przed wejściem do kościoła. Spotkanie potrwa 2 godziny. Maksymalna liczba uczestników to 50 osób. Aby móc uczestniczyć w spotkaniu należało się wcześniej zapiać ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.Zapraszamy! :) 

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto