Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Bankowy w Warszawie. Jak zmieni się zabetonowana przestrzeń? W planach m.in. deptak i więcej zieleni

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Drzewa, skwer z fontanną i uporządkowane przystanki - znamy wstępną koncepcję zmian na placu Bankowym
Drzewa, skwer z fontanną i uporządkowane przystanki - znamy wstępną koncepcję zmian na placu Bankowym Pracownia MAU
Jak zmieni się plac Bankowy? Na początku listopada ruszyły spotkania dotyczące metamorfozy tego miejsca. W warsztatach wzięli udział urzędnicy, specjaliści oraz mieszkańcy. Wspólnie zdecydowano, że m.in. na placu pojawi się więcej zieleni, w miejscu parkingu stanie skwer z fontanną, a pomnik prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego zmieni swoje miejsce. Szczegóły poniżej.

Poznaliśmy plany zmian dla placu Bankowego w Warszawie. Wizja ta została wypracowana w ramach warsztatów urbanistycznych charette, które rozpoczęły się na początku listopada. W spotkaniach brali udział przedstawiciele miasta, mieszkańcy i eksperci od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności, którzy przy projektowaniu zmian wzięli pod uwagę trzy aspekty:

  • konserwatorski - zabytkowa, klasycystyczna zabudowa po zachodniej stronie zaprojektowana przez Antoniego Corazziego w latach 20. i 30. XIX wieku;
  • komunikacyjny - ważny punkt przesiadkowy i transportowy;
  • zieleni - adaptacja do zmian klimatu.

Na podstawie zebranych uwag pracownia MAU Architecture & Urbanism stworzyła roboczą koncepcję na nowy plac Bankowy.

Wizualizacja zmian na placu Bankowym
Drzewa, skwer z fontanną i uporządkowane przystanki - znamy wstępną koncepcję zmian na placu BankowymPracownia MAU

Skwer i deptak tylko dla pieszych

Plac Bankowy został wytyczony w czasach Królestwa Kongresowego. Miał wtedy kształt trójkąta. Jego przestrzeń zajmowała zieleń. Początkowo był tam tylko trawnik, później skwer z drzewami. Stanęła też fontanna w południowej części placu. Została przeniesiona i dziś zdobi skwer przed kinem Muranów. Architekci i urbaniści z pracowni MAU w pewnym stopniu nawiązują do przedwojennego urządzenia placu - przekazał stołeczny ratusz.

W miejscu parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego miałby powstać skwer z fontanną. Po zachodniej stronie placu - wzdłuż elewacji monumentalnych gmachów autorstwa Corazziego aż do Elektoralnej, gdzie na rogu stoi siedziba dawnego Banku Polskiego i Giełdy - prowadziłby deptak tylko dla pieszych. Miałaby się tam znaleźć sztuka plenerowa, a na rogu z Elektoralną ogródki gastronomiczne.

Dziś w gmachu dawnego pałacu Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu siedzibę ma m.in. prezydent Warszawy. W tej części placu nie byłoby samochodów. Skwer miałby kształt trójkąta, architekci sugerują, że można byłoby urządzić tu miejsce spotkań mieszkańców oraz wydarzeń kulturalnych.

Więcej zieleni

Mieszkańcy przede wszystkim wskazywali, że na placu jest za dużo asfaltu i betonu, a za mało zieleni. A to drzewa filtrują spaliny, tłumią hałas, latem dają cień, a także budują większą odporność Warszawy na zmiany klimatu. Zgodnie zaproponowanymi rozwiązaniami zieleń zajmie nieco ponad 20 proc. powierzchni placu. Pojawią się drzewa, krzewy oraz donice.

Nowe miejsce dla pomnika Starzyńskiego

Podczas warsztatów znaleziono także inną lokalizację dla pomnika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego - na osi obecnego ratusza przed główną bramą lub wewnątrz dziedzińca. Architekci sugerują też nieznaczne przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.

Gdzie przystanki?

Punkt przesiadek do stacji metra Ratusz Arsenał zapewnia zespół przystanków po północnej stronie skrzyżowania z Al. Solidarności. Nowe zgrupowanie przystanków tramwajowych i autobusowych w rejonie wlotu ulicy Senatorskiej na plac Bankowy zapewni lepszą obsługę obszaru na południe od placu. Jeden z wariantów koncepcji przewiduje wydzielony pas dla autobusów, które jeżdżą od placu Teatralnego - poinformowali urzędnicy.

Pod uwagę brana jest także przebudowa torowiska tramwajowego i takie jego odsunięcie od pałacu Błękitnego, żeby zmieścić przy nim drogę dla rowerów. Nowe drogi dla rowerzystów są planowane po obu stronach placu Bankowego.

Szczegóły zaprezentowanej, roboczej koncepcji będą teraz dopracowywane. Całość zostanie uzgodniona także z urzędami, w tym z konserwatorami zabytków. Do realizacji przedstawionych pomysłów minie więc co najmniej kilka lat.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto