Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plan rewitalizacji terenów nadwiślańskich pomoże im odzyskać dawny urok

Teresa Grabowska
Fot. Polskapresse
Przebudowa bulwarów nadwiślańskich, zagospodarowanie Portu Czerniakowskiego i Cypla Czerniakowskiego, odbudowa historycznego bocznokołowca "Lubecki", plaże, promy i statki, nadwiślańska ścieżka rowerowa i ogrom pracy u podstaw - sprzątanie, utrzymanie zieleni, wyposażanie przestrzeni publicznej i zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta - wreszcie realny plan rewitalizacji Wisły w Warszawie.

Dzięki ustanowieniu prawdziwego gospodarza terenów nadwiślańskich, Wisła zaczyna odzyskiwać urodę. Został opracowany plan inwestycyjny nabrzeży, wykonano prace porządkujące, wywieziono gruz, wycięto część drzew i krzewów, odtworzono miejsca rekreacyjne, wróciły żegluga, imprezy sportowe i kulturalne. Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym warszawskie ścieki będą w końcu oczyszczane, a miasto zyska większe bezpieczeństwo przed powodzią.

Już w 2013 r. na odcinku od ul. Boleść (Stare Miasto) do ul. Tamka (II linia metra) będzie można przespacerować się lub przejechać rowerem po odnowionym bulwarze nadwiślańskim. Planowane jest stworzenie tam promenady spacerowej, ścieżek rowerowych, placów w oprawie zieleni, pawilonów usługowych, gastronomicznych i ekspozycyjnych. To również przygotowanie projektów atrakcyjnych detali architektonicznych, w tym ogrodu wodnego zabaw dziecięcych, fontann pod pomnikiem warszawskiej Syreny, wodowskazu i innych. Ważnym elementem projektu jest przebudowa nabrzeża od strony rzeki. Poszerzy to możliwość wykorzystania nabrzeży Wisły poprzez przystosowanie do cumowania statków i łodzi, uzupełni też program lądowy o mniejsze i większe jednostki pływające wykorzystywane do celów usługowych, turystycznych i sportowych.

Już jutro, 5 listopada, otwarcie Centrum Nauki "Kopernik", pierwszego dużego budynku publicznego w Warszawie, który powstał nad samą rzeką. Będzie nie tyle pokazywał naukowe prawa i technologiczne osiągnięcia, co pozwalał na samodzielne doświadczenia. - Po następnych czterech latach warszawiacy dojadą pod pomnik Syrenki nad Wisłę centralnym odcinkiem II linii metra - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. - Po zwiedzaniu Centrum Nauki "Kopernik" będą mogli przejść się lub pojechać rowerem przez bulwar, którego modernizacja rozpocznie się w następnym roku - dodaje.

Preludium do najważniejszego projektu rewitalizacyjnego ostatnich lat, jakim jest modernizacja bulwaru, stanowi projekt budowy zespołu multimedialnych fontann na skwerze im. I Dywizji Pancernej w Warszawie. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2011 r. Możliwość organizowania widowisk światło - woda - dźwięk w połączeniu z rewitalizacją parku Podzamcze stworzy płynne, reprezentacyjne przejście z "salonu Warszawy", poprzez Starówkę, nad zmodernizowane bulwary.

Ostatnie cztery lata oznaczają powrót żeglugi na Wisłę. Uruchomiono trzy promy, przywrócono tramwaj - w tym statek do Serocka, stworzono nowe produkty - statki spacerowe, statki edukacyjne (np. ornitologiczny). W 2010 r. z oferty żeglugowej skorzystało prawie 70 tys. pasażerów.

Prawy brzeg pozostawiamy naturze, ale z zachowaniem możliwości rekreacji dla warszawiaków. Udało nam się podpisać umowę na dofinansowanie działań mających na celu ochronę siedlisk kluczowych gatunków ptaków. - Umowa to szczególna - mówi Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły. - Obejmuje rejon na styku wielkiej aglomeracji miejskiej oraz przebiegającego przez jej serce ważnego korytarza ekologicznego, obszaru Natura 2000 - doliny Wisły. Dlatego z jednej strony powstają plaże i ścieżki rekreacyjne pośród łęgów, z drugiej planujemy stworzyć sztuczne wyspy, na których zamieszkałyby mewy i rybitwy. Natura w wielkim mieście? To może się udać!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto