MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas remontu Cepelii odnaleziono oryginalne neony. Zostaną odnowione i trafią na wystawę do Muzeum Neonów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak wyglądają neony odnalezione podczas prac w pawilonie Cepelii
Tak wyglądają neony odnalezione podczas prac w pawilonie Cepelii Muzeum Neonów
Zabytkowy pawilon Cepelii, który od dłuższego czasu popadał w ruinę, obecnie przechodzi gruntowny remont. W trakcie prac konserwatorskich w obiekcie dokonano zaskakującego odkrycia - odnaleziono neony w postaci napisów "Cepelia" oraz koguta. Zostały one przekazane do Muzeum Neonów, gdzie zostaną odrestaurowane i trafią na wystawę. Szczegóły poniżej.

Niespodzianka w pawilonie Cepelii. Odnaleziono pozostałości neonów

Remont Cepelii ruszył 31 stycznia 2024 roku. Początkowo nie było wiadomo, co powstanie w odnowionym budynku. Dopiero w maju ujawniono, że w kultowym obiekcie w samym centrum miasta znajdzie się Empik. Tymczasem Muzeum Neonów poinformowało, że w trakcie prac remontowych dokonano zaskakującego odkrycia - odnalezione zostały niewielkie neony Cepelii i koguta, które zdobiły dawno nieistniejącą zewnętrzną gablotę szklaną.

- To absolutnie niespodziewane odkrycie. Nikt nie mógł przewidzieć, że neony przetrwały, ponieważ zazwyczaj przy demontażu były wyrzucane na złom. Biuro konserwatora zabytków, w porozumieniu z inwestorem, zdecydowało się na przekazanie tych artefaktów do nas [Muzeum Neonów - przyp. red.], a my już rozpoczęliśmy prace renowacyjne - przekazał nam rzecznik Muzeum Neonów Witold Urbanowicz.

Tak wyglądają neony odnalezione podczas prac w pawilonie Cepelii

Podczas remontu Cepelii odnaleziono oryginalne neony. Zostan...

Jak zdradza rzecznik, prace nad przywróceniem blasku neonom mają zakończyć się jeszcze w czerwcu. Obiekty trafią na wystawę Muzeum Neonów.

- W planach mamy także odtworzenie szklanej gabloty, na której ulokowane zostaną odnalezione reklamy neonowe Cepelii. Witryna, umieszczona w muzeum, będzie prezentować historię pawilonu Cepelia wraz ze zdjęciami i innymi pamiątkami, na przykład oryginalnymi torebkami i opakowaniami - zapowiedział Witold Urbanowicz.

W Muzeum Neonów odtworzona zostanie szklana gablota, która stanie się elementem ekspozycji o historii pawilonuMuzeum Neonów

Historia Cepelii

Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, powstała w 1949 roku. Organizacja zrzeszająca spółdzielnie rękodzieła ludowego i artystycznego prowadziła liczne placówki handlowe, zajmujące się sprzedażą wytwórstwa ludowego. Obiekt u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich był jednym z flagowych sklepów.

Modernistyczny obiekt, zaprojektowany przez Zygmunta Stępińskiego, został oddany do użytku w 1966 roku.

- Integralną częścią obiektu była reklama neonowa. Na elewacji od strony Alej Jerozolimskich znajdował się duży neon ze stylizowanym napisem Cepelia. Podobny napis umieszczony był na stojaku na dachu elewacji wschodniej, od strony Marszałkowskiej. Na elewacji południowej, od strony Nowogrodzkiej, znajdował się zaś neon z napisem Cepelia oraz stylizowany kogucik. W uzupełnieniu reklamę neonową otrzymała wolnostojąca przeszklona gablota od strony Nowogrodzkiej - wymienił Urbanowicz.

Od lat 80. pawilon podlegał systematycznym przebudowom. Demontowane bądź zasłaniane były kolejne neony. W 1995 r. budynek otrzymał nową elewację z blachy w kolorze pomarańczowym, a z czasem zamienił się w wielki słup reklamowy. W 2019 roku pawilon został wpisany do rejestru zabytków.

Pawilon Cepelii, 1971 rokNAC / Rutowska Grażyna

Empik w Cepelii

W słynnym pawilonie powstanie trzypiętrowy Empik (włącznie z podziemiem).

- Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii - to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy - najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki - przekazała Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.

Zarząd Empiku zadeklarował, że w miejscu tym nie tylko zostanie przywrócony dawny charakter budynku, ale będzie to pawilon "otwarty na Warszawę".

Wizualizacja pawilonu Cepelii po remonciemat. pras.
Pawilon Cepelii, 1971 rokNAC / Rutowska Grażyna
od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto