Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnikę Warszawską czeka rewolucja

gonzo19
gonzo19
Politechnikę Warszawską czeka rewolucja
Politechnikę Warszawską czeka rewolucja arch. MM
Nauka w dwóch językach, park technologiczny, indywidualne studia - to pomysły Politechniki Warszawskiej na zmiany w sposobie nauczania.

„Strategia rozwoju **

Politechniki Warszawskiej

**do 2020 roku” to dokument, który w środę przyjął senat uczelni. – To plan działania, który ma zapewnić Politechnice utrzymanie statusu wiodącej uczelni technicznej w kraju – mówi rzeczniczka Politechniki Warszawskiej Ewa Chybińska.

Zmiany mają być wprowadzane stopniowo do 2020 roku. Wśród najciekawszych pomysłów jest wprowadzenie dwujęzycznego nauczania na wszystkich kierunkach na Politechnice. – Program nauczania musi być dostosowany do wymogów rynku pracy – wyjaśnia Chybińska.

Uczelnia już teraz powoli wprowadza swój plan w życie. Są już kierunki, np. inżynieria lądowa, gdzie studenci mogą się uczyć także po angielsku. Strategia zakłada, że w przyszłości studia dwujęzyczne obejmowałyby wszystkie kierunki. Pomóc w tym mają fundusze unijne, których Politechnika Warszawska chce pozyskiwać więcej.

Elita na uczelni masowej

Strategia rozwoju Politechniki zakłada także nowe podejście do studentów, którzy uczą się lepiej od innych. Chodzi o pomysł wprowadzenia tzw. kształcenia elitarnego. – Uczelnie mają obecnie problem: czy kształcić masowo, czy elitarnie, ale np. kandydatów do nagrody Nobla – mówi rzeczniczka uczelni.

Zobacz również:
Politechnika Warszawska rekrutuje w Chinach
Politechnika: przypadkowo znaleźli archiwalne materiały - zrobili wystawę

Niewykluczone, że Politechnika Warszawska znalazła dobry sposób, aby poradzić sobie z tym problemem. Strategia zakłada objęcie opieką dobrze rokujących studentów I i II roku. Umożliwienie im prowadzenia badań, czy szybszego ukończenia uczelni.

Nauka kosztuje, uczelnia musi zarabiać

Ciekawa oferta studiów, opieka nad studentami może nie wystarczyć, aby osiągnąć sukces. Mimo, że Politechnika kształci świetnych inżynierów, to jednak niewiele słychać o jej współpracy z biznesem. – Zarabiamy na naszych projektach stanowczo za mało w stosunku do potencjału i potrzeb – podkreśla Chybińska.

Uczelnia myśli o tym jak przyciągnąć do siebie przemysł. Pomóc miałby park technologiczny, czyli miejsce, gdzie naukowcy z uczelni mogliby przedstawiać swoje pomysły biznesowi. W takim miejscu mogłyby powstawać nawet prototypy niektórych rozwiązań. – Duże uniwersytety mają już takie parki technologiczne – zaznacza rzeczniczka uczelni.

Najchętniej wybierana

W styczniu pisaliśmy, że Politechnika Warszawska po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu "Perspektyw"uczelni najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia. Podczas ostatniej rekrutacji miała średnio 8,6 kandydatów na jedno miejsce. Na Politechnice Warszawskiej studiuje około 30 tys. osób.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto