Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomagają zwierzętom podczas powodzi

gonzo19
gonzo19
Ponad 200 interwencji Eko Patrolu straży miejskiej, kilkadziesiąt Straży dla Zwierząt – podczas powodzi zagrożeni byli nie tylko ludzie.

– Ratowaliśmy bobry, lisy, sarny, kozły – wylicza Piotr Mostowski, szef Eko Patrolu. Najwięcej pracy strażnicy mieli w dzielnicach Wawer, Praga Południe i Praga Północ.

Na zalanych działkach przy ul. Jagiellońskiej od strony Wisły ratowali zamknięte w klatkach gołębie, króliki. – Na szczęście nie było dużo interwencji. Ludzie posłuchali komunikatów i zabezpieczyli zwierzęta przed ewentualną powodzią – dodaje Mostowski.

Większość uratowanych zwierząt trafiła do specjalnego ośrodka rehabilitacji w Powsinie. W niektórych przypadkach strażnicy przenosili zwierzęta dalej od miejsca zagrożenia.

Czekają, aż woda ustąpi

Strażnicy z Eko Patrolu czekają teraz, aż woda odsłoni zalane wcześniej nabrzeża Wisły. Do tej pory nie znaleziono martwych zwierząt, które zginęły w związku z wysokim poziomem rzeki. Ale Piotr Mostowski przyznaje, że znalezienie padłych zwierząt to tylko kwestia czasu.

Nie tylko ludzie byli zagrożeni przez powódźNie tylko ludzie byli zagrożeni przez powódź

W dodatku to właściciele działek będą musieli pozbyć się ze swojego terenu padliny. – Obowiązek utylizacji padliny spoczywa na właścicielu terenu, na którym ją znaleziono. W przypadku terenów publicznych musi to zrobić miasto – podkreśla Mostowski.

Wciąż można pomóc

Ratowaniem zwierząt zagrożonych powodzią zajmował się również warszawski oddział Straży dla Zwierząt. – Razem z innymi oddziałami działaliśmy praktycznie na terenie całego kraju – mówi szef SdZ Mateusz Janda. Strażnicy zajmowali się nie tylko dzikimi zwierzętami. Pod Nowym Dworem Mazowieckim udało im się uwolnić z klatek psy, którym groziło zalanie. Ratowali też przed wodą bezdomne koty.

– Zbieramy również karmę dla zwierząt. Wczoraj do urzędu wojewódzkiego przekazaliśmy 200 kg karmy, dzisiaj przekażemy 300 kg – podkreśla Janda.

Jeszcze dzisiaj do siedziby Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym 3/5 można przynosić suchą karmę i puszki dla zwierząt domowych oraz mieszanki zbożowe i siano dla zwierząt gospodarskich. Urząd zbiera żywność dla zwierząt poszkodowanych przez powódź w gminie Słubice (powiat płocki). Zbiórka odbywa się w godz. 8.00-20.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto