Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Ciechanover został honorowym doktorem dwóch warszawskich uczelni (ZDJĘCIA)

Redakcja
Prof. Aaron Ciechanover z Izraela, noblista w dziedzinie chemii z 2004 r., otrzymał we wtorek w Warszawie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

- To pierwszy przypadek w historii szkolnictwa wyższego, kiedy dwie uczelnie jednocześnie nadają tytuł doktora honoris causajednemu kandydatowi - podkreślała w czasie uroczystości rektor UW, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Prof. Aaron Ciechanover jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej nauki i światowy autorytet w dziedzinie biochemii i chemii komórki. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, członkiem licznych towarzystw naukowych, a od 2007 r. również Polskiego Towarzystwa Medycznego. W swoim dorobku ma 15 tytułów doktora honorowego oraz 12 tytułów profesora honorowego.

W 2004 roku prof. Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach zachodzącego z udziałem ubikwityny. Jego odkrycie "pozwala na znalezienie nowych leków antynowotworowych, a w przyszłości - także leków powstrzymujących choroby neurodegeneracyjne" (jak np. chorobę Parkinsona i Alzheimera - PAP) - zaznaczała promotor doktoratu, prof. Magdalena Boguta z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (PW) i z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Obecnie prof. Ciechanover wykłada biochemię oraz jest dyrektorem Instytutu Badawczego Nauk Medycznych im. Rodziny Rappaportów w Technion (Izraelski Instytut Technologii) w Hajfie. Prowadzi badania nad degradacją białek związanych z nowotworami.

Rodzice naukowca, zanim wyemigrowali do Izraela w latach 20. XX w., mieszkali w Ciechanowie. O swoich związkach z Polską przypominał on sam podczas wtorkowej uroczystości, pokazując m.in. kopie dokumentów rodzinnych.

Promotor doktoratu, prof. Paweł Kulesza z Wydziału Chemii UW podkreślał, że prof. Ciechanover wierny jest pasji badawczej i konsekwentnie dąży do wyjaśnienia problemu naukowego, który podejmuje. "Zresztą sam noblista często mówi w swojej autobiografii i w rozmowach prywatnych, że najważniejszy jest wybór ambitnego zadania, celu badawczego. Oczywiście potrzebny jest dostęp do narzędzi naukowych, trzeba też być krytycznym wobec własnych i cudzych dokonań. Trzeba zwracać uwagę na szczegóły badawcze, ale też mieć umiejętność rozróżnienia fałszu od prawdy w nauce. Pojawiają się też słowa o nieuleganiu modom badawczym i trzymaniu się konsekwentnie słusznego, wybranego celu" - mówił prof. Kulesza.

Podczas uroczystości w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum UW, noblista wygłosił wykład na temat wyzwań nauki na najbliższe dekady. Jego zdaniem, oprócz potrzeby znalezienia alternatywnych i przyjaznych dla środowiska źródeł energii, najważniejsze jest zwalczanie chorób.

Wielkim problemem krajów rozwijających się są choroby zakaźne - od malarii po AIDS, od sars po grypę - zauważył. -Choroby zakaźne wciąż są obecne, aktywne i groźne - zaznaczył prof. Ciechanover. Choć odkrycie antybiotyków zrewolucjonizowało współczesną medycynę, to z czasem doprowadziło też do powstania chorobotwórczych szczepów opornych na leczenie - dodał.

Czytaj także: Doktorat bez magisterki, tylko dla najlepszych studentów

Według niego, naukowców czeka też rozwiązanie problemu chorób dotykających kraje rozwinięte, np. alzheimera, parkinsona i innych form demencji, chorób układu krążenia czy depresji oraz innych, "które przybrały rozmiary epidemii". - Wyzwaniem jest zrozumienie podłoża tych chorób, tym bardziej, że często powoduje je coś więcej, niż mutacja pojedynczego genu - zauważył. Szansą na sukces, zdaniem prof. Ciechanovera, jest współpraca przedstawicieli różnych dziedzin - biologów, którzy rozszyfrują mechanizmy patogenezy, chemików syntetyzujących leki, fizyków i inżynierów, którzy opracują odpowiednie technologie, a w końcu lekarzy.

Podczas wtorkowej uroczystości odczytano też list gratulacyjny, który do prof. Ciechanovera skierował prezydent Izraela Szymon Peres.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto