MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Uniwersytet Medyczny otworzył nowoczesne laboratorium. "Każda inwestycja w naukę to inwestycja w lepszą przyszłość"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W Warszawie otworzono nowoczesne laboratorium. "Inwestycja w lepszą przyszłość"
W Warszawie otworzono nowoczesne laboratorium. "Inwestycja w lepszą przyszłość" WUM
Warszawski Uniwersytet Medyczny oficjalnie otworzył pomieszczenia Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej. Znajdujące się w nich nowoczesne urządzenia sprawią, że naukowcy będą mogli prowadzić najbardziej zaawansowane technologicznie badania, w tym terapie celowane, które w przyszłości będą wdrażane w szpitalach klinicznych WUM. Podczas otwarcia, symboliczną wstęgę przeciął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W czwartek 23 marca w budynku Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego miało miejsce oficjalne otwarcie pomieszczeń Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej. Są one wyposażone w wysoko specjalistyczną aparaturę, zakupioną w ramach projektu "Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii – CePT II”.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom, naukowcy z laboratorium, ale także z innych jednostek uczelni oraz ośrodków współpracujących, będą mogli pracować nad najbardziej zaawansowanymi technologicznie terapiami komórkowymi.

Podczas inauguracji, symboliczną wstęgę przecięli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM prof. Piotr Pruszczyk, Sebastian Gojdź z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski oraz prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej WUM.

W Warszawie otworzono nowoczesne laboratorium. "Inwestycja w lepszą przyszłość"

Warszawski Uniwersytet Medyczny otworzył nowoczesne laborato...

Nowoczesny sprzęt

Przedstawiciele uczelni informują, że dzięki zakupionej aparaturze naukowcy z laboratorium będą mogli prowadzić najbardziej zaawansowane technologicznie badania, w tym terapie celowane, które w przyszłości będą wdrażane w szpitalach klinicznych WUM. Nowe urządzenia sprawiły, że zwiększył się także potencjał laboratorium do świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstw, co wzmacnia współpracę jednostek naukowych i przemysłu.

Dzięki dofinansowaniu z programu operacyjnego i funduszy unijnych, udało się dziś otworzyć laboratorium skupiające kadrę naukową, którą połączyły doświadczenie, pasja naukowa i umiejętności. Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie nowych rozwiązań, opracowywanie nowych innowacyjnych protokołów w medycynie regeneracyjnej - dziedzinie nauki, która ma służyć naprawie narządów i tkanek i poprawiać jakość życia pacjenta - mówiła Prof. Magdalena Kucia, kierownik Laboratorium Medycyny Laboratoryjnej WUM.

Do Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej trafiły m.in.:

  • Unikalny na świecie cytometer przepływowy pozwalający na izolację komórek i nanocząsteczek z każdego materiału biologicznego
  • System spektrometrii mas z rewolucyjną rozdzielczością, umożliwiający pomiar stężenia każdej cząsteczki, od białka, pochodnej lekowej, fragmentu komórki itp
  • Personalny sekwenator o dużej przepustowości pozwalający na sekwencjonowanie nawet do 120Gb, zapewniając jednocześnie szybkość, prostotę obsługi oraz dostępność kosztową

Udało się stworzyć miejsce, które umożliwia nam pracę od A do Z w nauce. To taki wymarzony model - komentowała Prof. Magdalena Kucia.

Wsparcie z UE oraz Województwa Mazowieckiego

W 2018 r. WUM podpisał umowę na realizację projektu "Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii - CePT II”. Jego celem było zintensyfikowanie prac badawczych oraz wdrożeniowych w ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi. Realizacja była możliwa dzięki środkom Unii Europejskiej pozyskanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

To właśnie dzięki ogromnemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Dyrekcji generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych do Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, kierowanego przez prof. Magdalenę Kucię, trafiło około 20 sprzętów zaliczanych do najnowocześniejszej na świecie infrastruktury badawczej - informuje WUM na swojej stronie internetowej.

Podczas wielkiego otwarcia, głos zabrał także m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Każda inwestycja w naukę to inwestycja w lepszą przyszłość i rozwój całego Mazowsza. Środki unijne, dzięki którym mogło powstać otwierane dziś laboratorium są ogromnym wsparciem dla projektów naukowo-badawczych w naszym regionie. Ruszamy właśnie z nową agendą funduszy europejskich i liczę, że dzięki nim będziemy mogli dofinansować kolejne innowacyjne projekty badawcze. Gratuluję Państwu tak wspaniałej inwestycji i życzę wielu sukcesów na polu naukowo-badawczym - powiedział Adam Struzik.

CePT II to projekt realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie: Warszawki Uniwersytet Medyczny (Lider), Uniwersytet Warszawski i Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Badania prowadzone w ramach projektu objęły trzy zakresy tematyczne: medycynę regeneracyjną, nano medycynę oraz weryfikację innowacyjnych technologii poprzez wykorzystanie technik spektrometrii masowej, izotopowych oraz prototypowania 3D.

W ramach projektu CePT II konsorcjum zakupiło specjalistyczną aparaturę i wyposażenie do celów badawczo-rozwojowych. Ich wartość to około 45 mln zł.

Wspólne działanie ma ogromną siłę. Bez współpracy nie byłoby nas tutaj dzisiaj, dlatego serdecznie dziękuję naszym konsorcjantom - mówił Prorektor ds. nauki i transferu technologii WUM prof. Piotr Pruszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto