Programiści z UW triumfują w USA

gonzo19
gonzo19
Marek Cygan, doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego zajął trzecie miejsce w zawodach programowania rozgrywanych w Las Vegas. W konkursie brało udział ponad 4 tys. zawodników z całego świata.

Finały Top Coder 2009 odbyły się 4 czerwca w Las Vegas w USA. Top Coder to jeden z najważniejszych konkursów programistycznych na świecie. Jest rozgrywany w pięciu kategoriach, z których najtrudniejszą jest Algorytm. To właśnie w tej kategorii trzecie miejsce zajął Marek Cygan, pochodzący z Bydgoszczy student I roku studiów doktoranckich z informatyki na Uniwersytecie Warszawskim.

– Te zadania są o tyle trudne, że wymagają skupienia. Nie tylko trzeba w ciągu godziny rozwiązać zadania, ale jeszcze je potem zaprogramować – mówi prof. Krzysztof Diks, dyrektor Instytutu Informatyki UW. Profesor dodaje, że to nie pierwszy informatyczny sukces Marka Cygana. Będąc jeszcze studentem w 2005 roku zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Code Jam. Polak pokonał wtedy 14,5 tysiąca programistów z całego świata.

– Jest świetnie zapowiadającym się naukowcem. Szybko się uczy. Ma pod sobą teraz studentów, których uczy – podkreśla prof. Diks.  – Warto do nas przychodzić i uczyć się od najlepszych – zachęca.

Nie tylko Marek Cygan odniósł sukces na zawodach Top Coder w USA. W finałach znalazł się również student informatyki UW Przemysław Dębiak. W kategorii Maraton (rozwiązywanie problemów algorytmicznych) zajął drugie miejsce na 457 startujących.

Profesor Diks podkreśla, że informatycy UW z powodzeniem startują w międzynarodowych konkursach od 20 lat. – To przekłada się na ich naukę. Są potem świetnymi naukowcami – mówi.

Kolejny sukces wydziału informatyki UW to zdobycie po raz pierwszy przez Polaka grantu w europejskim programie Starting Independent Researcher Grant. – Zdobył go nasz pracownik dr Mikołaj Bojańczyk – wyjaśnia prof. Krzysztof Diks.