Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa warszawskiej Rotundy. Wpłynęło ponad 200 projektów

Basia Woźnica
Przebudowa warszawskiej Rotundy. Wpłynęło ponad 200 projektów
Przebudowa warszawskiej Rotundy. Wpłynęło ponad 200 projektów rotunda2013.pl
Spośród 214 projektów, które napłynęły z całego świata w konkursie na przebudowę warszawskiej Rotundy, jury konkursowe wybrało finałową dziesiątkę. Za kilka miesięcy dowiemy się, jak będzie wyglądać budynek, który jest jednym z symboli Warszawy.

Przebudowa warszawskiej Rotundy i konkurs na najlepszy projekt wzbudziły zainteresowanie na całym świecie. Pomysły na nową Rotundę zgłosiło tysiąc zespołów z 79 krajów. Powstało aż 214 projektów! Koncepcje na przebudowę budynku pochodzą z najodleglejszych zakątków świata, takich jak: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Benin, Boliwia, Brazylia, Chiny, Filipiny, Ghana, Gwatemala, Indie czy Wenezuela. Spośród nich jury wybrało finałową dziesiątkę. Teraz pracownie będą walczyć o kontrakt na przeprojektowanie budynku.

O to, co poza bankiem powinno się znaleźć w Rotundzie, organizatorzy konkursu zapytali mieszkańców stolicy podczas konsultacji społecznych. - Zainteresowanie konsultacjami społecznymi było ogromne. Wzięła w nich udział rekordowa liczba osób, bo aż ponad 10 tysięcy warszawiaków wypełniło ankiety - powiedział nam Piotr Partyka, rzecznik projektu Rotunda 2013.

Przebudowa warszawskiej Rotundy: 10 projektów

Konkurs na przebudowę Rotundy wkracza w decydującą fazę. - To jest bardzo ciekawy moment konkursu "Changing The Face", bo mamy już 10 finalistów wybranych przez jury - mówi Piotr Partyka, rzecznik projektu Rotunda 2013. W wytycznych dla finalistów podkreślono, że należy uwzględnić "czytelną relację terenu Rotundy z pasażem Wiecha", m.in. przez zapewnienie ciągłości ruchu pieszego z pasażu w stronę przejść podziemnych pod rondem Dmowskiego.

Czytaj też: Projekt Dworca Gdańskiego. Jak będzie wyglądać po remoncie? [WIZUALIZACJA]

Jak mówił przewodniczący jury konkursowego Konrad Kucza--Kuczyński podczas ogłaszania konkursu, poza dyskusją jest zachowanie proporcji i wymiarów budynku, charakterystycznego "wężyka" na dachu i filigranowej konstrukcji szkieletowej. Ponadto Rotunda ma być transparentna - widoczne ma być jej wnętrze, strop antresoli i wiszące podniebienie dachu. Zachowana w niezmienionej formie i miejscu ma być także tablica upamiętniająca katastrofę w 1979 r., w której w wyniku wybuchu gazu zginęło 49 osób. - Pomimo tak wielu ograniczeń i wytycznych projektanci zaproponowali bardzo interesujące i wyjątkowe rozwiązania architektoniczne - mówi jeden z jurorów Włodzimierz Soboń, dyrektor programów strategicznych w DuPont.

Przebudowa warszawskiej Rotundy: konsultacje

Jeszcze przed ogłoszeniem konkursu zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Wynika z nich, że Rotunda jest symbolem Warszawy porównywalnym z Pałacem Kultury i Nauki czy herbem miasta - Syrenką. Rotunda uważana jest przez wielu za perłę architektury modernizmu. Z badań wynika, że mieszkańcy chcą, by okrąglak był miejscem spotkań integrującym różne grupy, miejscem odpoczynku w otoczeniu zieleni. Czy tak będzie? Architekci mają czas na składanie swoich prac do 7 listopada. Później projekty zostaną poddane ocenie jury, które 28 listopada ogłosi wyniki konkursu.

A wy jak wyobrażacie sobie nową Rotundę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przebudowa warszawskiej Rotundy. Wpłynęło ponad 200 projektów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto