Puchar Polski: Legia wygrywa z Gryfem Wejherowo 3:0 w 1/4 Pucharu Polski [WIDEO, ZDJĘCIA, RELACJA]

Łukasz Trybulski
W pierwszym meczu 1/4 Pucharu Polski Legia Warszawa wygrała wyjazdowe spotkanie z Gryfem Wejherowo 3:0. Bramki dla stołecznej drużyny zdobyli Michał Żyro ('37 i '44) oraz Nacho Novo ('39). Rewanżowe spotkanie za tydzień na Łazienkowskiej wydaje się już tylko formalnością.

Bramka Gordana Bunozy zapewniła Wiśle zwycięstwo w Poznaniu i przybliżyła ją do awansu do półfinału Pucharu Polski. W stolicy Wielkopolski kibice znów przeżyli rozczarowanie, bowiem Lech po raz kolejny zagrał nieskutecznie. W tym roku w czterech spotkaniach poznaniacy nie strzelili jeszcze bramki.

Podopieczni trenera Mariusza Rumaka przez większą część spotkania posiadali inicjatywę, ale ich akcje były rozgrywane w zbyt wolnym tempie. Poznaniacy nie potrafili wykorzystać niezbyt pewnej gry obrońców Wisły, a Artjom Rudniew nie może odnaleźć skuteczności z rundy jesiennej. Strzały Łotysza najczęściej mijały bramkę.

Goście grali zachowawczo, atakowali małą liczbą zawodników. Dlatego poziom spotkania momentami mógł rozczarować. Inna sprawa, że stan boiska poznańskiego stadionu po raz kolejny pozostawia sporo do życzenia, a na nierównej murawie piłkarzom obu drużyn trudno było o efektowne zagrania.

W 37. minucie, po fatalnym błędzie defensywy gości, powinno być 1:0. Po podaniu Rudniewa, Semir Stilic miał wyborną okazję - nie był przez nikogo atakowany i huknął z całej siły w poprzeczkę. Kilka minut później Marcin Kamiński nie trafił w piłkę, a ta doleciała do Davida Bitona. Izraelski napastnik Wisły nie spodziewał się takiego prezentu, gdyż uderzył prosto w interweniującego Krzysztofa Kotorowskiego.

Spotkanie ożywiło się w drugiej połowie, m.in. za sprawą wprowadzonych do gry Aleksandara Tonewa (Lech) i Łukasza Garguły (Wisła). Bułgarski pomocnik już kilka minut po wejściu na boisko mógł wpisać się na listę strzelców, ale krakowianom znów dopisało szczęście, bowiem po raz drugi uratowała ich poprzeczka.

Szczęście miał również bramkarz gospodarzy, kiedy wypuścił piłkę przed siebie po uderzeniu Garguły z rzutu wolnego. Po małym zamieszaniu obrońcy Lecha zażegnali niebezpieczeństwo. W 71. minucie Kotorowski znów popełnił błąd po dośrodkowaniu Garguły, do piłki dopadł Gordan Bunoza i pewnie trafił do siatki.

W kolejnej akcji Wisły Biton mógł pogrążyć gospodarzy, ale zmarnował sytuację sam na sam z Kotorowskim. W końcówce lechici rzucili wszystko na jedną szalę, ale skończyło się tylko na dobrych chęciach. Mimo porażki najzagorzalsi fani poznańskiego zespołu po meczu podziękowali zawodnikom za grę. "Jesteśmy z wami, Kolejorz jesteśmy z wami" - żegnali schodzących do szatni piłkarzy.

Powiedzieli po meczu:

Mariusz Rumak (trener Lecha): "Na razie zakończyliśmy pierwszą połowę tego spotkania, druga rozegra się w Krakowie. Oczywiście nikt się nie cieszy z porażki, ale dostrzegam pewne pozytywy. Zespół jest mocno poirytowany i nie zgadza się z tą porażką, co jest optymistyczne. Wisła dzisiaj nam zagroziła tylko przy stałych fragmentach gry i ten jeden wykorzystała. Nie uważam, że brak skuteczności jest jakimś problemem, ale musimy przeanalizować, dlaczego tak się dzieje".

Michał Probierz (trener Wisły): "Nie zagraliśmy jakiegoś wielkiego meczu, ale pokazaliśmy charakter, byliśmy bardzo dobrze zorganizowani. Od pierwszej do ostatniej minuty konsekwentnie realizowaliśmy założenia taktyczne. Można było mieć jedynie zastrzeżenia, że zbyt szybko traciliśmy piłkę. Mimo fatalnego stanu murawy, udało się stworzyć kilka niezłych sytuacji. Na pewno zdobyta bramka jest ważne w kontekście rewanżu, ale daleki jestem od twierdzenia, że jesteśmy już jedną nogą w półfinale. Lech jest mocną drużyną, pokazał to trzy dni temu w Krakowie i stać go na zwycięstwo na wyjeździe".

CZYTAJ RELACJĘ Z MECZU NA KOLEJNEJ STRONIE

90 min.+2**Koniec spotkania!** Legia wygrywa na wyjeździe 3:0!

90 min.+2** Bramka nieuznana!**

90 min.+2**GOOOOOL! Dla Wejherowa**

90 min.+2 Faul Furmana.

89 min. Sędzia dolicza dwie minuty.

88 min. Po dośrodkowaniu w pole karne Legii, odgwizdany faul na Skabie.

87 min. Żyro ładnie przedzierał się pod pole karne, podał do Novo, a Hiszpan uderzył wysoko nad poprzeczką.

86 min. Żyro próbował zdobyć trzeciego gola w tym meczu. Piłka przelatuje jednak obok słupka.

85 min. Pomimo wysokiego prowadzenia, legioniści ciągle nacierają na bramkę rywala.

82 min. Poprzeczka ratuję Gryfa po uderzeniu z główki Astiza.

81 min. Zawodnicy z Wejherowa już nie wykazują specjalnej ochoty do gry.

79 min. Legioniści grają wysokim pressingiem i nie pozwalają rywalowi na rozgrywanie piłki.

78 min. Strzał Furmana zablokowany.

77 min. Nacho Novo uderza na bramkę z ostrego kąta. Strzał obroniony.

75 min. Michał Żyro wypychany przez rywala i od bramki zacznie bramkarz gospodarzy.

74 min. Toporkiewicz przed najlepsza okazją do zdobycia honorowej bramki dla Gryfu. Piłka po uderzeniu głową mija jednak słupek bramki Skaby.

70 min. Blanco chciał wrzucić piłkę za plecy obrońców, gdzie czaił się Novo, ale podanie przejęte przez obrońców.

68 min. Faulowany Hubnik.

67 min. Furman za Jędrzejczyka. A za Hubnika schodzi Radovic.

67 min. Hubnik i Furman za chwilę zameldują się na boisku.

66 min. Dwie zmiany w ekipie Legii.

66 min. Radovic przekombinował przy linii 16stu metrów i stracił piłkę.

65 min. Groźne dośrodkowanie pod pole karne Legii.

64 min. Jędrzejczyk ukarany żółtą kartką.

63 min. Chwilowe zamieszanie pod bramką Legii z której wyszła kontra przerwana przez piłkarzy gospodarzy.

62 min. Kolejny rzut rożny dla Gryfa.

61 min. Zmiana w Gryfie, za Gicewicza wchodzi Toporkiewicz.

60 min. Z murawy podnosi się poturbowany Kiełbowicz.

59 min. Corner dla gospodarzy.

57 min. Piłkarze Legii długo utrzymywali się przy piłce, ale zamiast oddać strzał, stracili futbolówkę.

56 min. Szansa dla Gryfa, w pole karne Skaby wbiegał Kołc, ale w defensywie bezbłędnie legioniści.

55 min. Sprytne rozegranie ze stałego fragmentu gry.

54 min. Faulowany Łukasik ok. 40 metrów od bramki rywala.

53 min. Na boisku leży jeden z zawodników Gryfa Wejherowo.

52 min. Stracona piłka przez gospodarzy kolejną akcję zaczynają piłkarze ze stolicy.

50 min. Strzał na bramkę Skaby, ale bardzo niecelny.

49 min. Akcja gospodarzy, ale dobrze w obronie legioniści. Pod swoją bramkę powrócił także Novo.

48 min. Sporo walki po obu stronach.

47 min. Faul Jędrzejczyka.

46 min. Astiz dostaje żółtą kartkę. Hiszpan ratował drużynę przed niebezpieczną akcją rywala.

45 min. Zaczynamy drugą odsłonę spotkania.

45 min.**Koniec pierwszej części spotkania. Gryf Wejherowo-Legia Warszawa 0:3.**

44 min.**GOOOOOL! Ponownie Michał Żyro!** Zawodnik Legii przebiegł pół boiska i strzela w długi róg. Piłka odbija się od słupka i trafia do bramki.

43 min. Faulowany Szymański. Przy piłce gospodarze.

42 min. Piłkarze Skorży ponowie zagrozili bramce rywala, jednak nikt nie doszedł do dobrego dośrodkowania Kiełbowicza.

41 min. Legioniści spokojnie kontrolują przebieg spotkania.

40 min. Faulowany Vrdoljak.

39 min.**GOOOOOL! Nacho Novo! ** Legioniści poszli za ciosem. Jędrzejczyk znalazł w polu karnym Hiszpana i mamy już dwubramkowe prowadzenie!

37 min.**GOOOOOL! Michał Żyro! ** Po szybkiej akcji, Kiełbowicz na centymetry podaje do Żyro, a ten z bliskiej odległości pokonuje bramkarza gospodarzy.

35 min. Groźnie zapowiadająca się akcja gospodarzy przerwana przez Astiza.

34 min. Akcja gości kończy się po złym dośrodkowaniu w pole karne Legii.

33 min. Strzał Żyro ponownie zablokowany, a dobita Novo niecelna.

32 min. Długie utrzymywanie się przy piłce przez ekipę gości, ale nie ma to żadnego przełożenia na sytuacje podbramkowe.

31 min. Coraz mocniej legioniści naciskają na rywala.

30 min. Strzał Michała Żyro zablokowany.

29 min. Akcja gospodarzy zakończona faulem.

28 min. Żyro dobrą wrzutką szukał Blanco, ale Argentyńczyk z bliskiej odległości nie trafił do bramki.

27 min. Bardzo dobra akcja Radovica i zły strzał Novo. Legioniści zmarnowali swoją najlepszą sytuację w spotkaniu.

26 min. Niedokładne podanie Łukasika i od bramki zacznie bramkarz Gryfu.

25 min. Piłkarze z Warszawy długo konstruują swoje akcje. Rzut rożny dla gości.

24 min. Nierozumienie się pomiędzy Blanco i Novo. Strata piłki.

23 min. Kolejna dobra akcja gospodarzy. Gryf gra bez żadnych kompleksów.

22 min. Dobre dośrodkowanie Kiełbowicza, piłka przelatuje obok słupka.

21 min. Ostre starcie Gicewicza i Jędrzejczyka.

20 min. Faulowany Wojciech Skaba.

19 min. Gospodarze grają coraz pewnie.

17 min. Kolejne groźne starcie. Michał Żyro ostro potraktował rywala. Sędzia jednak nie pokazał legioniście kartki.

16 min. Pierwsza żółta kartka. Otrzymuje ją Łukasik.

15 min. Z rzutu rożnego groźnie uderzał Kiełbowicz, ale nikt z zawodników nie przejął piłki.

14 min. Od rzutu wolnego zaczyna Vrdoljak w środku pola.

13 min. Mocne uderzenie Nacho Novo z dystansu, ale niestety prosto w dobrze ustawionego bramkarza.

12 min. Fidziukiewicz dobrze w polu karnym rywala, ale został uprzedzony przez bramkarza gości.

10 min. Rzut wolny dla Gryfu. Piłka źle uderzona i grę wznowi Skaba.

9 min. Gospodarze grają bez respektu dla rywala.

7 min. Świetna sytuacja sam na sam zmarnowana przez piłkarzy Gryfu.

6 min. Faulowany Astiz.

5 min. Za mocne, prostopadłe podanie Łukasika do Blanco i piłka ląduje w rękach bramkarza gospodarzy.

4 min. Faul w środku pola.

3 min. Blanco próbował zaskoczyć bramkarza Gryfu, ale jego strzał mija bramkę.

2 min. Gospodarze grają w żółto-czarnych strojach, goście tradycyjnie na biało-czarno.