MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Queer Muzeum otwiera się w Warszawie. To pierwsza taka placówka w Polsce. Co zobaczymy w środku?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tęczowe muzeum powstaje w Warszawie
Tęczowe muzeum powstaje w Warszawie Paweł Relikowski
W Warszawie powstaje Queer Muzeum. To pierwsza tego typu placówka w Polsce i piąta na świecie. W muzeum będzie można zobaczyć m.in. akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, pierwszej osoby transpłciowej wybranej do polskiego parlamentu w 2011 roku czy 12-metrową tęczową flagę, uszytą w 2006 roku. Otwarcie zaplanowano jesienią.

W Warszawie powstaje tęczowe muzeum

Queer Muzeum powstaje w lokalu przy ulicy Marszałkowskiej 83. To trzecia taka placówka w Europie i piąta na świecie. W nowym muzeum będzie pozna zapoznać się z historią społeczności LGBTQ+ w Polsce, a także zobaczyć wiele dokumentów i eksponatów - do zbiorów trafiło już kilka ważnych obiektów m.in.:

  • maszyna do pisania Tadeusza Olszewskiego, poety i prozaika, działacza Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, oraz maszynopis jego “Zatoki ostów 2”;
  • akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, pierwszej osoby transpłciowej wybranej do polskiego parlamentu w 2011 roku;
  • 12-metrowa tęczowa flaga, uszyta w 2006 roku przez Michała Pawlęgę, Krzysztofa Kliszczyńskiego oraz osoby wolontariackie Stowarzyszenia Lambda, w ramach sprzeciwu wobec zakazu zorganizowania Parady Równości w Warszawie.

Muzeum, oprócz działalności wystawienniczej, ma także pełnić rolę edukacyjną.

- Jednym z ważniejszych elementów (...) będzie pierwsza tablica upamiętniająca kłirowe ofiary II
Wojny Światowej. (...) Obok QueerMuzeum znajdzie się pierwsze takie upamiętnienie, na które myślę, że wszyscy, a na pewno ja sama, czekaliśmy bardzo bardzo długo
- podkreślała Joanna Ostrowska, historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna, zajmująca się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej.

Otwarcie jesienią

Otwarcie Queer Muzeum zaplanowano na koniec września. Zarządzaniem placówki zajmie organizacja Lambda Warszawa, która wynajęła lokal od miasta na korzystnych warunkach.

- Cieszę się, że to trzecie takie muzeum w Europie, ale cieszę się również dlatego, że opowiada ono o tożsamości tego miasta - mówiła na konferencji prasowej w remontowanej właśnie siedzibie QueerMuzeum wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja działająca na rzecz osób LGBTQIA+. Od 1997 roku wspiera tęczową społeczność prawnie, psychologicznie, rzeczniczo i edukacyjnie. Archiwum Lambdy Warszawa, największe polskie archiwum społeczności osób nieheteronormatywnych, to około 100 tysięcy jednostek archiwalnych - wycinków prasowych, czasopism, ulotek, plakatów, dokumentów, zdjęć, etc. z lat 1945–2024.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto