Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Warszawy sprzeciwia się kwestionowaniu przynależności do Unii Europejskiej. Wydano oświadczenie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Rada Warszawy sprzeciwia się kwestionowaniu przynależności do UE. Jest oświadczenie
Rada Warszawy sprzeciwia się kwestionowaniu przynależności do UE. Jest oświadczenie Krystian Dobuszyński
Stołeczny Ratusz poinformował w specjalnym oświadczeniu, że warszawscy radni przyjęli stanowisko w sprawie utrzymania członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W komunikacie podkreślono, że od momentu dołączenia do Wspólnoty Europejskiej stolica otrzymała z unijnego budżetu ponad 18 miliardów złotych, a beneficjentem tych środków są jej mieszkańcy.

14 października 2021 roku stołeczny Ratusz opublikował oświadczenie, w którym warszawscy radni przyjęli stanowisko w sprawie utrzymania członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Rada m.st. Warszawy stanowczo sprzeciwia się prowadzonym przez organy państwowe działaniom, podważającym status Rzeczpospolitej Polskiej jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Tym stanowiskiem Rada m.st. Warszawy chce przypomnieć, że w referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej 84 procent mieszkańców Warszawy opowiedziało się za członkostwem Polski w Unii - czytamy w komunikacie.

Warszawa otrzymała z unijnego budżetu już 18 miliardów złotych

Jak informują stołeczne władze, zgodnie z danymi Banku Światowego, w 2003 r. PKB Polski wyniosło niespełna 218 miliardów dolarów, zaś w 2020 r. już prawie 595 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o ponad 270 procent w okresie obecności Polski we wspólnotowym jednolitym rynku.

W komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy czytamy, że dotychczas stolica otrzymała z unijnego budżetu ponad 18 miliardów złotych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 10 tysięcy złotych. Środki te umożliwiły realizację wielu miastowych inwestycji, w tym takich jak dokończenie budowy I linii oraz rozpoczęcie i budowę kolejnych etapów II linii metra, jak również budowę Centrum Nauki Kopernik.

Apel radnych

Władze Warszawy podkreślają w oświadczeniu, że dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej stołeczni przedsiębiorcy korzystają z wolnego rynku i swobody przepływu osób, kapitału, towarów i usług, a warszawskie środowiska akademickie i naukowe mają dostęp do szeregu form wsparcia rozwoju badań i innowacji.

Rada m.st. Warszawy uznaje, że dokonywane w ostatnim czasie kwestionowanie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz zdominowany przez tę partię Trybunał Konstytucyjny zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją RP, stawia pod znakiem zapytania dalsze członkostwo Polski w Unii. W obliczu powyższych okoliczności Rada m.st. Warszawy wyraża sprzeciw wobec wszelkich prób wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Apelujemy jednocześnie do mieszkańców naszego miasta o czynne przeciwstawienie się działaniom, które stanowią podwaliny do "polexitu”, a także o wsparcie dla wszelkich inicjatyw, które mają na celu umocnienie członkostwa Polski w UE” - czytamy w przyjętym przez większość radnych stanowisku.

Głos w sprawie zabrał między innymi radny Jarosław Szostakowski.

Po co rządzący próbują kwestionować traktat akcesyjny? Chcemy jednoznacznie stwierdzić, że jesteśmy przeciwko podejmowaniu działań, które mogłyby doprowadzić do polexitu - mówił szef radnych Koalicji Obywatelskiej w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto