Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktor jądrowy pod Warszawą zostanie wyłączony? Pracownicy grożą zwolnieniami. "Pensje zbliżają się do poziomu płacy minimalnej"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Pracownicy jedynego reaktora jądrowego w Polsce, który znajduje się w Świerku pod Warszawą, grożą odejściami. Powodem są bardzo niskie pensje. Jak podkreślają, "zarobki już wkrótce będą na poziomie zbliżonym do płacy minimalnej". Problemem jest nie tylko utrzymanie obecnych pracowników, ale też zatrudnienie nowych, a to sprawia, że reaktor może nie wrócić do pracy po zakończeniu remontu, w którym obecnie się znajduje. Szczegóły poniżej.

Jedyny polski reaktor jądrowy może przestać działać. Praca Marii pod znakiem zapytania

Pracownicy Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych, odpowiedzialnego za obsługę reaktora jądrowego Maria, wysłali do dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych list, w którym m.in. proszą o podwyżki. O sprawie poinformował serwis Energetyka24, który opublikował również fragmenty pisma.

Obecna sytuacja związana z wysoką inflacją, goniącym ją wzrostem średnich wynagrodzeń oraz brakiem podwyżek w Narodowym Centrum Badań Jądrowych spowodowała, że większość komórek organizacyjnych Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych ma problemy nie tylko z zatrudnieniem nowych, ale przede wszystkim z utrzymaniem obecnych pracowników - wskazano w liście.

Z powodu tego, że pensje pracowników zbliżają się do pułapu minimalnego wynagrodzenia, coraz większa liczba doświadczonej załogi niezbędnej dla pracy Marii zastanawia się nad zmianą pracy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Kluczowy dla życia i zdrowia setek tysięcy ludzi

Jak przekazał portal, obecnie reaktor przechodzi modernizację, która ma potrwać do lipca. Może się jednak okazać, że po zakończeniu prac zabraknie osób, które potrafią obsługiwać Marię.

Jeśli sytuacja płacowa szybko się nie poprawi (...), reaktor będzie musiał być wyłączony. Powodem będzie brak pracowników dbających o jego obsługę, konserwację i bezpieczeństwo. Spowoduje to nie tylko upadek prestiżu NCBJ, ale także wywoła znaczne niedobory na rynku radioizotopów medycznych - wskazali autorzy listu.

Operatorzy Marii przekazali też dyrektorowi NCBJ swoje postulaty. Chcą m.in zrównania wynagrodzeń do średnich wynagrodzeń w aglomeracji warszawskiej i opracowania wieloletniego planu wynagradzania.

Najistotniejsze z punktu widzenia społeczeństwa jest zastosowanie Marii w medycynie. Dzięki radioizotopom, które są produkowane w reaktorze, można diagnozować i leczyć pacjentów chorych na nowotwory. Reaktor pełni więc kluczową funkcję dla życia i zdrowia setek tysięcy ludzi. Maria używana jest także do badania materiałów czy neutronografii. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule poniżej:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto