Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja pomnika Żołnierza Polskiego

Redakcja
Pietyzm w rekonstrukcji cokołu pomnika.

Pomnik króla pruskiego stanął na grudziądzkim Głównym Rynku w 1911 roku dla upamiętnienia 500 rocznicy ścięcia w tym miejscu przez Krzyżaków w 1411 roku przywódcy Związku Jaszczurczego Mikołaja z Ryńska. Miało to być niemieckie antidotum na obchodzoną rok wcześniej przez Polaków 500 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem.
Pomnik odsłonięto 16 września 1911roku, miał 6,5 m wysokości. Cokół granitowy sprowadzony z Brockenu .
W 1920 roku pomnik przetopiono na potrzeby miejskich tramwajów (był z brązu).
W 1926 roku zrodziła się idea zbudowania pomnika, który upamiętniałby 10 -tą rocznicę odzyskania wolności i 100 rocznicę Powstania Listopadowego. Odsłonięto go 30 listopada 1930, a zniszczono 1939 roku.
Po drugiej wojnie światowej idea odbudowy pomnika ciągle żyła w społeczeństwie naszego miasta. Koło Wychowanków Średnich Szkół Grudziądza z lat 1920-39 przy Grudziądzkim Towarzystwie Kultury skierowało do ówczesnego Przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Grudziądzu inż. Zbigniew Otremby pismo, oto fragment:
Pomnik ten, którego kształt i forma były ogólnie znane, po rekonstrukcji stanowić miał klamrę spinającą „pomiędzy dawnymi i nowymi laty", pomiędzy walkami o niepodległość w ubiegłych wiekach, a walkami w okresie pierwszej wojny światowej, której efektem było m.in. zajęcie Grudziądza przez wojska polskie oraz walkami na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Tę klamrę spinającą stanowił stojący na postumencie zwykły żołnierz.
Rekonstrukcji pomnika dokonali artyści rzeźbiarze Ewelina i Henryk Siwiccy z Torunia.
Grudziądzanie żyli sprawą pomnika i nie był im obojętny jego ostateczny kształt, nawet w drobnych detalach. Artyści dysponowali ubogim materiałem ikonograficznym lub narzucono im formę .
W trakcie prac przygotowawczych wynikło kilka kwestii związanych np. z przedstawieniem sylwetki żołnierza - jaki miał mundur, plecak, manierkę itp.
Artyści rzeźbiarze dążyli do wykonania najbliżej pierwowzoru ale czy była tylko jedna koncepcja formy i kształtu? Czy została im narzucona forma przez ówczesne władze miasta? Czy jest inna wersja projektu? Czy wykonany dzisiaj cokół jest pierwowzorem?
Załączone zdjęcia cokołu dowodzą o wyborze innej formy rzeźbiarskiej, która byłaby najbliższa nieistniejącemu oryginałowi, a przy rewitalizacji zabytków ma to istotne znaczenie.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto